3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havel se ptal, co dělat s dělícím se Československem, vzpomíná politolog Rupnik

Historik a politolog Jacques Rupnik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historik a politolog Jacques Rupnik. | foto: Wikimedia.org

PRAHA Jacques Rupnik, francouzský politolog a historik, vzpomíná, jak si Václav Havel během návštěvy Paříže uměl obrátit role s ním a se spisovatelem Milanem Kunderou. Zajímalo ho, co dělat v otázce dělícího se Československa.

Na podzim 1992 Václav Havel přijel na soukromou návštěvu Paříže. Pomohl jsem zařídit setkání s několika francouzskými intelektuály v kavárně Select a večeři s Milanem Kunderou a několika přáteli: Jaroslav Šedivý, tehdejší velvyslanec, Jiří Kolář, A. J. Liehm.

Během večeře se pozornost pochopitelně soustředila na Havlovy zkušenosti v domácí politice a jeho zajímavé a vtipné postřehy o setkáních s nejvlivnějšími státníky od Bushe st. po Gorbačova. Po večeři se někteří odebrali ke Kunderům na „digestif“ neboli, slovy V. H., na šláftruňk.

V tu chvíli už Havel nevyprávěl, ale zeptal se: „Československo se rozdělí, co bychom měli dělat?“ Souhlasili jsme s Kunderou: „Pokud tomu dnes nelze zabránit, nejdůležitější je dělat vše pro dlouhodobé zachování co nejužších přátelských vztahů.“ Způsob, jakým Havel, pro něj příznačným způsobem, obrátil role, mi utkvěl v paměti: Havel-politik nebyl jen ten, kdo ‚káže a rozhoduje‘, ale také ten, který v rozpacích dovede naslouchat hlasům odjinud, třeba v Paříži nad skleničkou armaňaku.