3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havla jsem si všiml díky Olze, vzpomíná režisér Krob

Václav Havel a Andrej Krob při divadelním představení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel a Andrej Krob při divadelním představení | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Divadelní scenárista a režisér Havlových her Andrej Krob byl zároveň dlouhá léta sousedem Václava Havla na Hrádečku. Krob začínal jako kulisák v Divadle Na zábradlí ve stejné době jako Havel. Podílel se také na realizaci mnoha Havlových, her - jako kulisák i jako režisér.

Těch zážitků je nekonečně a začínají někde na podzim 1957 na nástupišti Wilsonova nádraží v Praze (dnešního Hlavního nádraží, pozn. red.), kdy jsme jako branci každý za sebe rukovali k ženistům v Českých Budějovicích. Za to, že jsem si ho tehdy vůbec všiml, může jeho žena Olga, která ho tehdy doprovázela. Už tehdy byla nepřehlédnutelná.

U ženijního praporu jsem se jeho divadelních aktivit neúčastnil, v Kohoutových Zářijových nocích ani v autorském představení Život před sebou (dnes Mlýny) jsem nehrál. Sešli jsme se o tři roky později v Divadle Na zábradlí, kam jsem nastoupil jako kulisák.

Než dopsal svoji první hru Zahradní slavnost, byli jsme pracovním zařazením kolegové. To netrvalo dlouho a přišel můj první zážitek spojený s Václavem Havlem, práce na jeho první opravdové hře Zahradní slavnost. Při té příležitosti jsme si vlastně poprvé jeden druhého pořádně všimli.

Následovaly další Havlovy hry, šťastné roky s další legendou, šéfem tehdejší činohry Divadla Na zábradlí Janem Grossmanem, sousedství na Hrádečku, okupace v roce 1968, stěhování moudrých lidí do kotelen a další zakázané Havlovy hry, kterých jsem se postupně ujímal, až jsem se stal jejich režisérem. Naposledy v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde jsme společně s herci připravili k nedožitým 80. narozeninám Václava Havla jeho hru z roku 1987 Asanace. Zatím můj poslední zážitek s Václavem Havlem.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.