Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
17. srpna 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

POHNUTÉ OSUDY: Skvělý herec, který chtěl létat. Hrzán zemřel po pádu z domu

Herec Jiří Hrzán ve filmu Drahé tety a já. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Jiří Hrzán ve filmu Drahé tety a já. | foto: Drahé tety a já (Bonton)

Podařilo se mu vytvořit herecký typ kluka, který není frajersky suverénní. Ba naopak, je to spíše smolař sužovaný problémy a komplexy. Někdy se dokonce užuž zdá, že se rozbrečí. Jen těžko bychom v naší kinematografii hledali nešťastnějšího a utrápenějšího ženicha, než jakého předvedl v komedii Svatba jako řemen.

Narodil se v metropoli husitského hnutí, v Táboře, 30. března 1939 a tam prožil mládí. Býval nadšeným a dobrým sportovcem - lehkým atletem, plavcem, fotbalistou i hokejistou. Mrštnost a obdivuhodnou pohyblivost si udržel později i jako herec. A jak se vlastně stal hercem? Po maturitě neuspěl při zkouškách na DAMU; úspěšný však byl při zkouškách na námořní akademii v polském Štětíně. 

Ale když se dozvěděl, že E. F. Burian otevírá při svém divadle studio, hodil si korunou a šel za ním. Burian se ho při zkoušce ptal, co dělá tatínek. „Je zahradníkem a stará se o zeleň u vily Edvarda Beneše v Sezimově Ústí u Tábora.“ Burian se usmál: „Tak když je tatínek zahradníkem, řekni, milý hochu, ředkvička.“ Jako by tušil, že tenhle adept herectví míval ještě nedávno s výslovností hlásky „ř“ problémy. Ale zkouška dopadla dobře a Jiří Hrzán byl přijat. V Burianově souboru se poznal i s Vladimírem Menšíkem. Když dva roky nato v roce 1959 Burian zemřel, Hrzán přestoupil na divadelní fakultu hned do třetího ročníku. První angažmá získal v Semaforu, kde účinkoval ve hře Taková ztráta krve. Pak pobyl v pardubickém divadle, kde se potkal s Josefem Somrem. Jak tehdy mohli tušit, že se oba stanou za pár let členy slavného Činoherního klubu? 

Komik i zpěvák

Jiří Hrzán si moc dobře rozuměl s Ivou Janžurovou, vzpomeňme televizní seriál Píseň pro Rudolfa III. či filmovou veselohru Drahé tety a já. Společně si zařádili i ve filmové komedii, která se odehrává během jediné noci a jmenuje se Penzion pro svobodné pány. Jiří Hrzán hraje mladého anglického lorda, který se vrací v podroušeném stavu z plesu a jehož spolubydlící (toho hrál kolega z „Činoheráku“ Josef Abrhám) před ním schová dámskou návštěvu. Roli Hrzán převzal po Vladimíru Pucholtovi a po něm ji hrál na jevišti Činoherního klubu dlouhá léta Jiří Menzel. 

V komedii Drahé tety a já jsme dokonce zjistili, že Jiří Hrzán umí zpívat. A zpíval tak dobře, že se zúčastnil několika písničkových festivalů. V roce 1978 získal na Děčínské kotvě druhé místo s písničkou Na Lipně, kterou zpíval s Lenkou Kořínkovou. 

Letec zvaný Prcek

Normalizace po srpnu 1968 se ho dotkla osobně: začaly se stahovat některé hry, v nichž také vystupoval. Když musel pak z milovaného Činoherního klubu odejít (smlouvu mu definitivně neprodloužili v roce 1976 poté, co spadl z římsy hotelu v Ostravě), koncertními pořady po vlastech českých se živil. 

Ale nebyl to jen zpěv a krásné ženy, čím se těšil. Také rád kouřil dýmky a viržinka. A na dýmce si pochutnával i jeden mladý statečný Čech, kterému kamarádi letci přezdívali Prcek. Je to jedna z nejkrásnějších filmových rolí Jiřího Hrzána. S ní oživil vážné téma, protože když mluví zbraně, nemusí mlčet humor. Ano, Prcek, který třeba pobaví ostatní letce tím, že po válce chce pracovat jako manekýn v továrně na prezervativy, je postavou z Nebeských jezdců. Tímto filmem, ještě před Tmavomodrým světem, jsme v roce 1968 alespoň maličko oslavili své spoluobčany, kteří se jako letci zúčastnili bitvy o Anglii. 

Seriál Pohnuté osudy

Pro Jiřího Hrzána byly typické klukovské postavy - a hrály se mu dobře, protože až do poslední chvíle jako kluk vypadal. Vždyť když se natáčel seriál Byl jednou jeden dům, v němž hrál studenta, měl už přes třicet roků. A když bavil diváky silvestrovského televizního pořadu, v němž spolu s Ivou Janžurovou kouzlili na kolečkových bruslích, hádali byste mu ještě míň. 

Jiří Hrzán byl fascinován výškami. V televizní adaptaci Čapkovy povídky Muž, který uměl létat se do výšin dostal pomocí triků. Ale to mu nestačilo. Ve stavu opojení a závratí stoupal do výšek a nedbal na nebezpečí. Dne 22. září 1980 se mu stala jeho touha tragicky osudnou. V noci šplhal v pražské Ladově ulici po zdi domu za přítelkyní, vylezl do pátého patra a zřítil se dolů. Těžce zraněný zemřel po dvou dnech - 24. září - ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Bylo mu teprve jedenačtyřicet roků...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...