Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jiří Lobkowicz se rozvedl, spor o majetek trvá

Jiří Jan Lobkowicz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Jan Lobkowicz | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Jiří Jan Lobkowicz (55) a Bettina Lobkowiczová (54) se po čtyřech letech rozvedli. Konec jejich manželství komplikuje majetkové vypořádání, Bettina požaduje jako vyrovnání miliardu korun.

Bettina Lobkowicz

Narodila se 18. července 1958 v Curychu do rodiny textilního podnikatele Henriho Egliho jako nejmladší ze čtyř dcer. Vystudovala politiku a ekonomii, kariéru začala jako delegátka Mezinárodního červeného kříže. Působila v Paříži jako bankéřka v pobočce Credit Suisse. V roce 1983 se zasnoubila se svým spolužákem Jiřím Lobkowiczem, o pět let později se vzali a ona získala titul princezny. V roce 1990 se manželé přestěhovali do Prahy, od roku 1991 se starala o restituce svého tchána Otakara Lobkowicze a následně převzala vedení lobkowiczkého vinařství na Mělníku. V roce 1998 koupila od manžela vinice a dodnes vyrábí víno. Mluví německy, francouzsky, anglicky, italsky, španělsky, portugalsky, česky.


Bettina Lobkowicz

Bettina Lobkowicz

Dramatický rozvod ukončilo až odvolací řízení u Městského soudu v Praze. Soud při rozhodnutí přihlédl k tomu, že známý šlechtic žije už pět let s operní pěvkyní Zdenkou Belas a čekají prvního potomka. Majetkové vyrovnání však ještě není uzavřené, jednání o něm se musí uskutečnit do tří let.

Rozvod komplikoval i fakt, že oba manželé měli švýcarské občanství, a tak kromě majetkových tahanic přišly i tahanice o to, podle jakého práva se budou rozvádět.

To švýcarské ukládá větší finanční povinnosti. Lobkowicz si nakonec ponechal jen občanství české. “Stejně jsem v Čechách šťastnější,“ komentoval to.  

“Jsem velice šťastný. Mám konečně těžké období za sebou a mohu se plně věnovat Zdeničce a brzy taky našemu miminku,“ svěřil se Blesku hned po rozvodu Jiří.

S Bettinou se Jiří poznal při vysokoškolských studiích, vzali se v roce 1988. Od počátku 90. let žili v Česku, kde by si dnes již bývalá Lobkowiczova manželka v rámci majetkového vyrovnání ráda ponechala dům v blízkosti Lobkovického paláce a podíl v rodinné firmě.

Lobkowicz je potomkem šlechtické rodiny, která žije v českých zemích asi 800 let. V době komunistické vlády v Československu žil ve Ženevě. Po maturitě na soukromé internátní škole vystudoval švýcarskou HSG, pak působil ve vyšších bankovních funkcích.

Po pádu komunismu přijel do Československa a přijal československé občanství. V restitucích dostal zpět mj. i mělnický zámek.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...