Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
21. října 2011 11:06 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jiří Lobkowicz se rozvedl, spor o majetek trvá

Jiří Jan Lobkowicz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Jan Lobkowicz | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Jiří Jan Lobkowicz (55) a Bettina Lobkowiczová (54) se po čtyřech letech rozvedli. Konec jejich manželství komplikuje majetkové vypořádání, Bettina požaduje jako vyrovnání miliardu korun.

Bettina Lobkowicz

Narodila se 18. července 1958 v Curychu do rodiny textilního podnikatele Henriho Egliho jako nejmladší ze čtyř dcer. Vystudovala politiku a ekonomii, kariéru začala jako delegátka Mezinárodního červeného kříže. Působila v Paříži jako bankéřka v pobočce Credit Suisse. V roce 1983 se zasnoubila se svým spolužákem Jiřím Lobkowiczem, o pět let později se vzali a ona získala titul princezny. V roce 1990 se manželé přestěhovali do Prahy, od roku 1991 se starala o restituce svého tchána Otakara Lobkowicze a následně převzala vedení lobkowiczkého vinařství na Mělníku. V roce 1998 koupila od manžela vinice a dodnes vyrábí víno. Mluví německy, francouzsky, anglicky, italsky, španělsky, portugalsky, česky.


Bettina Lobkowicz

Bettina Lobkowicz

Dramatický rozvod ukončilo až odvolací řízení u Městského soudu v Praze. Soud při rozhodnutí přihlédl k tomu, že známý šlechtic žije už pět let s operní pěvkyní Zdenkou Belas a čekají prvního potomka. Majetkové vyrovnání však ještě není uzavřené, jednání o něm se musí uskutečnit do tří let.

Rozvod komplikoval i fakt, že oba manželé měli švýcarské občanství, a tak kromě majetkových tahanic přišly i tahanice o to, podle jakého práva se budou rozvádět.

To švýcarské ukládá větší finanční povinnosti. Lobkowicz si nakonec ponechal jen občanství české. “Stejně jsem v Čechách šťastnější,“ komentoval to.  

“Jsem velice šťastný. Mám konečně těžké období za sebou a mohu se plně věnovat Zdeničce a brzy taky našemu miminku,“ svěřil se Blesku hned po rozvodu Jiří.

S Bettinou se Jiří poznal při vysokoškolských studiích, vzali se v roce 1988. Od počátku 90. let žili v Česku, kde by si dnes již bývalá Lobkowiczova manželka v rámci majetkového vyrovnání ráda ponechala dům v blízkosti Lobkovického paláce a podíl v rodinné firmě.

Lobkowicz je potomkem šlechtické rodiny, která žije v českých zemích asi 800 let. V době komunistické vlády v Československu žil ve Ženevě. Po maturitě na soukromé internátní škole vystudoval švýcarskou HSG, pak působil ve vyšších bankovních funkcích.

Po pádu komunismu přijel do Československa a přijal československé občanství. V restitucích dostal zpět mj. i mělnický zámek.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!