Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kulkou do týla. Statečného bratra Jana Kubiše dostihla pomsta nacistů v Mauthausenu

Jaroslav Kubiš (vpravo) během presenční vojenské služby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Kubiš (vpravo) během presenční vojenské služby. | foto: Sbírka VHÚ

Na konci prosince roku 1940 napsal Jan Kubiš dopis na rozloučenou svému bratru Rudolfovi a jeho manželce Marii. Důvodem jeho sepsání byl fakt, že se stal jedním z několika prvních vybraných vojáků, kteří měli být použiti pro nebezpečné zvláštní úkoly v okupované vlasti. Dopis zůstal v jeho pozůstalosti zanechané v Anglii až do konce války a své adresáty už nezastihl. V roce 1945 byli všichni mrtví. Část dopisu věnuje i bratru Jaroslavovi a lituje, že nemůže být v Anglii s ním.

Svobodník Jaroslav Kubiš, 1936

Svobodník Jaroslav Kubiš, 1936

Nejmladší vlastní bratr Jana Kubiše Jaroslav se narodil 6. července 1916. Po vychození obecné školy pracoval jako dělník. Na rozdíl od Jana byl prudší a dobrodružnější povahy. Československé branné zákony tehdy umožňovaly dobrovolný vstup do armády po dovršení 17 let. Jaroslav této možnosti využil a v dubnu 1934 se podrobil dobrovolnému odvodu.

Do československé armády byl zařazen od října 1934 a domovským útvarem se mu stala 2. polní rota jihlavského pěšího pluku 31 „Arco“. Přísahu vykonal 28. října 1934 a po základním výcviku byl hodnocen jako veselý, družný, ochotný a pořádný.

Operace Anthropoid

Speciál serveru Lidovky.cz k nejvýznamnější akci československého odboje: k útoku na zastupujícího říšského protektora. Osudy neznámých lidí, kteří parašutistům pomáhali, rekonstrukce akce minutu po minutě i virtuální prohlídka Krypty parašutistů – místa jejich posledního boje. Více čtěte zde:

Jaroslav byl zařazen do poddůstojnické školy, kterou absolvoval v dubnu 1935. Po úspěšném splnění střeleckých zkoušek byl jmenován střelcem z pušky, později elitním střelcem. V říjnu 1935 byl povýšen na svobodníka. Z vojenské služby byl propuštěn v září 1936 jako svobodník v záloze. V červenci 1938 byl povolán na pravidelné čtyřtýdenní vojenské cvičení ve zbrani.

Vyhlášení mobilizace 24. září 1938 se v Dolních Vilémovicích týkalo celkem 52 mužů. Jaroslav se tentýž den dostavil ke svému domovskému pluku a setrval zde až do 17. října, kdy byl propuštěn do zálohy. Po okupaci pracoval v Třebíči a od jara 1942 byl společně s bratrem Rudolfem ve styku s Janem Kubišem - ten se vrátil do Protektorátu s úkolem zabít zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (více čtěte zde).

Jaroslav se zapojil do ilegální činnosti a jako spojku využíval i nejmladšího bratra Františka z otcova druhého manželství. Společně s bratry Aloisem a Karlem Denemarkovými z Dolních Vilémovic pomáhal ukrývat parašutistu Františka Pospíšila, velitele výsadku BIVOUAC, a připravoval jeho přesun do úkrytu v Praze.

Při raziích Gestapa, zaměřených na příbuzné parašutistů, byl Jaroslav v Třebíči zatčen a odvezen do věznice v Praze na Karlově náměstí. Příbuzní parašutistů byli odvezeni do Terezína a odsud do Mauthausenu. Pomoc, kterou Jaroslav poskytl bratru Janovi a Františku Pospíšilovi, se Gestapu nikdy nepodařilo odhalit.

Jaroslav Kubiš, odvážný spolupracovník parašutistů, byl popraven 24. října 1942 v Mauthausenu spolu se svým otcem, sourozenci a jejich partnery. Ten den zemřelo v popravčí komoře tábora 262 vlastenců, kteří pomáhali parašutistům v Protektorátu.

Osudy parašutistů

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...