6. prosince 2017 21:26 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Šest žen podalo žalobu na Weinsteina kvůli sexuálnímu vydírání

Filmový producent Harvey Weinstein během interview v New Yorku v roce 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmový producent Harvey Weinstein během interview v New Yorku v roce 2011. | foto: ČTK

NEW YORK Šest žen ve středu podalo žalobu na filmového producenta Harveyho Weinsteina kvůli sexuálnímu vydírání, kterého se podle nich dopustil při organizované snaze o zatajování svých sexuálních útoků. Ženy podle médií tvrdí, že reprezentují „desítky, ne-li stovky“ žen, které magnáta viní ze sexuálního napadení. Weinsteinovi prý pomáhala držet sexuální útoky v utajení celá síť firem a osob.

Žaloba byla podána u federálního soudu v New Yorku a vyplývá z ní, že Weinsteinovo chování by mohlo být hodnoceno jako organizovaný zločin.

Šest žalujících hereček či modelek - Louisette Geissová, Katherine Kendallová, Zoe Brocková, Sarah Ann Masseová, Melissa Sagemillerová a Nannette Klattová - tvrdí, že o chování filmového producenta vědělo mnoho lidí.

„Weinsteinův sexuální podnik“

V žalobě podle agentury AP stojí, že „koalice“ firem a osob se stala součástí „Weinsteinova sexuálního podniku“ a pomáhala mu rozsáhlé sexuální obtěžování a útoky tajit. „Weinsteinův sexuální podnik“ prý měl mnoho účastníků a postupně se rozrůstal s tím, jak bylo stále obtížnější Weinsteinovo počínání tajit.

„Harvey Weinstein byl predátor. Bob (Weinsteinův bratr) to věděl, jeho správní rada to věděla, advokáti to věděli, soukromí detektivové to věděli, Hollywood to věděl,“ uvedly ženy ve středečním prohlášení, citovaném agenturou AFP.

Z žaloby podle AP vyplývá, že herečky a další ženy ve filmovém průmyslu byly lákány na filmové události, do hotelových pokojů nebo Weinsteinova domu a na další setkání nebo pohovory pod záminkou, že je třeba projednat nový projekt. Magnát jim hrozil koncem kariéry, pokud se mu nepodvolí.

V médiích producenta obvinilo nejméně 75 žen

Nejméně 75 žen v médiích v poslední době producenta obvinilo ze sexuálních útoků, obtěžování a nevhodného chování. V reakci na to se po celém světě rozpoutala kampaň proti sexuálnímu obtěžování #MeToo, díky níž padlo podezření ze sexuálního zneužívání či obtěžování na řadu vlivných mužů, včetně politiků nebo herců. S obtěžováním se začaly svěřovat i Češky. Časopis Time dnes prohlásil za osobnosti roku všechny, kteří „prolomili mlčení“ a připojili se ke kampani proti sexuálnímu obtěžování #MeToo.

Jako jedna z prvních Weinsteinových obětí se přihlásila Ashley Juddová. Z nevhodného chování obvinily producenta rovněž Gwyneth Paltrowová nebo Angelina Jolie.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz