16. dubna 2018 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Slavná vousatá zpěvačka Conchita Wurst přiznala, že je HIV pozitivní

Tato vousatá zpěvačka zpočátku vyvolávala nesouhlasné reakce v některých... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tato vousatá zpěvačka zpočátku vyvolávala nesouhlasné reakce v některých... | foto: Reuters

Vídeň Rakouský zpěvák Thomas Neuwirth, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst, je infikován virem HIV. Nyní 29letý transvestita, který v roce 2014 pro Rakousko vyhrál písňovou soutěž Eurovize, informaci zveřejnil na instagramu.

„Jsem už mnoho let HIV pozitivní,“ napsal Neuwirth. Informaci prý zveřejňuje proto, že mu jeho bývalý přítel hrozil, že ji sám rozšíří. „Ani v budoucnu nedám nikomu právo, aby mě zastrašoval, a zasahoval mi tak do života,“ uvedl Neuwirth. „Coming out je lepší, než aby to vyšlo najevo od třetí osoby,“ poznamenal.

15.dubna 2018 v 21:01, příspěvek archivován: 16.dubna 2018 v 11:21

Přes nákazu si prý ale zdravotně vede dobře. Neuwirth dále napsal, že od diagnózy je pod lékařským dohledem a vir na nikoho nepřenesl. Doufá, že dodá odvahy i ostatním a že podnikl krok proti stigmatizaci lidí, kteří se nakazili virem HIV, ať už v důsledku svého chování, nebo nezaviněně.

Neuwirth dále rozvedl, že dosud informaci o své nákaze nezveřejňoval, aby své rodině ušetřil s tím spojenou pozornost. Přátelé už o této skutečnosti delší dobu vědí a zacházejí s ní s přirozeností, jakou bych přál každému nakaženému, poznamenal Neuwirth.

Fanoušci Conchity Wurst na zprávu podle agentury DPA reagovali s pochopením a vyjádřili jí respekt za odvahu.

Vítězem letošního ročníku písňové soutěže Eurovize se stal rakouský travesti...
Pro Rakousko je to první vítězství v Eurovizi od roku 1966 a celkově druhé...

Německá organizace na pomoc lidem nakaženým virem HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) veřejné přiznání ocenila, ale poukázala na to, že bylo učiněno až pod tlakem okolností. „To ukazuje, že ještě zdaleka nejsme u cíle, jímž je sebevědomý postoj bez diskriminace. Conchita Wurst bude v budoucnosti určitě silným hlasem směřujícím k tomuto cíli,“ řekl DPA mluvčí organizace Holger Wicht.

Conchita Wurst v ženských šatech a s vousem vyhrála soutěž Eurovize s písní Rise like a Phoenix. Ihned se stala světovou celebritou a bojovnicí za toleranci. Zpívala i na půdě OSN či v Evropském parlamentu.

Lidovky.cz, ČTK
M. Henrik Ty nejsi Vlasta, ty jsi Vlasta? 20:06 16.4.2018
D. Černý chuděra 14:06 16.4.2018

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!