Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
4. srpna 2015 23:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Soud: Česko nesmí držet běžence pod zámkem

Cizinecká policie monitoruje pohyb uprchlíků na nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cizinecká policie monitoruje pohyb uprchlíků na nádraží. | foto: Marek Podhora, MAFRA

PRAHA Začátek příběhu pana Saláha je navlas podobný osudům stovek dalších běženců, kteří se dostali do tábora v Bělé pod Bezdězem. Rodilý Iráčan utekl i se svými dvěma dcerkami ve věku tří a pěti let do Evropy přes Maďarsko, kde mu odebrali otisky prstů a zaregistrovali ho jako běžence. Protože na něj v Německu čekali příbuzní, nečekal na azyl a vydal se dál na západ přes Česko. A tady nastaly problémy.

V květnu je cizinecká policie zadržela a umístila do tábora v Bělé. Zajištění policisté zdůvodnili Dublinským nařízením – dva roky starým pravidlem EU pro vracení běženců do země, kde poprvé vstoupili do schengenského prostoru. Saláh ovšem nechápal, proč skončil v táboře s ostrahou. Ani kde policie vzala informaci, že v případě rodiny se dvěma malými dětmi hrozí „vážné nebezpečí útěku“, jak Dublinské nařízení předpokládá. S pomocí právníků z Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) proto cizineckou policii zažaloval. A vyhrál.

Krajský soud v Ústí nad Labem v červnu rozhodl, že na konkrétní článek Dublinského nařízení se policie odvolávat nesmí, a rozhodnutí, na jehož základě Saláhova rodina skončila v Bělé, zrušil.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Sešívaný střelec v kleci Bohemky

Jde o miliony. Jestli Slavia prodá Milana Škodu, spustí se soudní tahanice kolem odstupného.

„Nebránil bych se. Rád bych si zahraničí zkusil. Jiné prostředí, nová řeč. Láká mě to,“ zasnil se během letní přípravy útočník české reprezentace Milan Škoda. 

Aby také ne. Po kvalitním ligovém ročníku, ve kterém trefil branku přesně 19krát, má ve 29 letech jednu z posledních šancí, jak získat lukrativní zahraniční angažmá. Podobnou představu má i Slavia Praha, která se kvůli dluhům dostala do insolvence.

Na nemalé peníze se však majitel klubu Aleš Řebíček těší pravděpodobně předčasně. Lze totiž očekávat, že se o dané miliony povede tvrdá bitva u soudu. Reprezentant je totiž na seznamu hráčů a majetku, který si nárokuje FC Bohemians Praha. Tedy původní vršovický oddíl, který před deseti lety spadl do konkurzu a jemuž Škoda patřil.

  • Domácí vězení vyjde na stovky milionů

Ministerstvo spravedlnosti plánuje nasadit do dvou let 750 náramků na elektronický monitoring vězňů

V české trestní politice se schyluje k revoluci. Probační a mediační služba včera vypsala tendr na náramky pro vězně. Podle informací LN se může finální cena projektu vyšplhat až k 800 milionům korun.

  • ROZHOVOR: I velké pivovary mohou vařit dobrá piva

V červenci uplynulo 20 let od doby, kdy začalo platit odstupňované zdanění pivovarů, které snižuje spotřební daň úměrně tomu, jaká je jejich roční produkce. Dnes z toho těží všech skoro 300 minipivovarů a řada těch menších průmyslových. 

Autor myšlenky Stanislav Bernard už mezi ně nepatří, humpolecký pivovar oproti trendu celého trhu roste a nedávno překročil limit 200 tisíc hektolitrů, do nějž lze nižší daň platit.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...