Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zákaz kouření v restauracích? Správné rozhodnutí, říká Pohlreich

Zdeněk Pohlreich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Pohlreich | foto: MAFRA - Jindřich Mynařík

Zásah do svobody podnikatelů, skvělý nápad, opožděný zákon nebo nepatřičná diskriminace? Co si myslí známé osobnosti o zákazu kouření v restauracích? Přečtěte si anketu serveru Lidovky.cz.

Dana Morávková: Jsou tu důležitější problémy

Herečka Dana Morávková

"Zcela upřímně si myslím, že bychom v naší malé republice měli řešit úplně jiné problémy, než je kouření či nekouření v restauracích. Úplně by stačilo v rámci tolerance a slušnosti oddělit kuřáckou a nekuřáckou část a není potřeba to řešit zákazy, příkazy a zákony. Lidé by si sami vybrali restauraci, ve které je jim příjemně - ať již s kouřením či bez," říká herečka.

Alexandr Hemala: Dělení na kuřáckou a nekuřáckou část by bylo lepší

"Jsem bývalý kuřák a už jsem vyléčený, ale přijde mi to nepatřičné. Já bych to spíš udělal tak, aby se kuřák i nekuřák mohl v restauraci realizovat. Jednu půlku bych udělal kuřáckou a jednu nekuřáckou. Jinak by to bylo takové diskriminační, protože ten alkohol, co tam pijí, také není nejzdravější, tak nevím, proč by si u toho nemohl někdo zapálit," říká moderátor.

Kateřina Cajthamlová: Na konec kouření v restauracích se těším

Kateřina Cajthamlová

"Sama jsem kuřák a na nekuřácké restaurace se moc těším. V okamžiku, kdy to bude pronásledováno, očekávám, že budu kouřit méně. Podobnou zkušenost mám z Budapešti, kde se nesmí kouřit ve veřejných prostorách a tím je jasně naznačeno, že kuřáci jsou postiženi drogovou závislostí. Těším se na to a vítám to, je to zcela jistě správně. Chudáci číšníci, chudáci rodiče s dětmi, to jsou nedobrovolní kuřáci. A to není správné," říká lékařka.

Alice Bendová: Jinde už zákon dávno funguje

"Tady u nás mám opět pocit, že jsme sto let za opicemi. V Itálii, Německu už tento zákon funguje několik let a je ku prospěchu všem. Kuřáci vykouří méně a nekuřáci, kterých je daleko více, mohou posedět kdekoliv se jim líbí. Takže souhlasím, okamžitě!" vzkázala herečka.

Ladislav Špaček: Je to zásah do svobody podnikání

Ladislav Špaček

"Rozhodně s tím nesouhlasím. To by mělo být na svobodném rozhodnutí majitele restaurace. Připadá mi, že to už je tvrdý zásah do svobody podnikání. Vadí mi to z principu stejně jako další omezování. Pokud jde o personál, který se musí pohybovat v prostředí kuřácké restaurace, je to také jejich rozhodnutí. Pokud jim je to nepříjemné, mohou jít pracovat do nekuřácké restaurace. A za dobré pracovní podmínky je přece zodpovědný i majitel. V některých podnicích mají tak dobrou klimatizaci, že vůbec nepoznáte kuřácké prostory," říká populizátor etikety.

Zdeněk Pohlreich: Zákon vítám, ale má zpoždění

"Jako nekuřákovi mi zákon nevadí. A myslím si, že je to dobře. Má to u nás zpoždění, ostatně jako spoustu jiných věcí. Jako podnikatel si myslím, že je to správné rozhodnutí a souhlasím s ním," říká šéfkuchař.

Marta Kubišová: Pro mě to změna nebude, kouřím venku

Marta Kubišová.

"Zákaz kouření v restauracích mi nijak nevadí ani mě nelimituje. Už teď jsem si zvykla chodit kouřit ven, a tak nepocítím žádnou změnu. Jediné, co mi vadilo, byl zákaz kouření v letadlech, který jsem se ale naučila řečit nikotinovými náplastmi," říká zpěvačka.

Helena Zeťová: Kouření omezuje nekuřáky

"Souhlasím se zákazem kouření v restauracích, ale i v okolí dětských hřišť, kojeneckých ústavů a na dalších místech a sportovištích, kde se pohybují děti. Problém s tím nemám a určitě bych návrh podpořila. Pro kuřáky to není moc dobrá zpráva, ale kouření omezuje nekuřáky a škodí zdraví," vzkázala zpěvačka.

, ,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...