Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Epidemiologická situace je všem aktérům úplně jedno

Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil na tiskové konferenci, že neodstoupí. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Pře o odstoupení/odvolání ministra zdravotnictví je mnohem, mnohem závažnější, než na první pohled vypadá. O politika, který káže vodu a lemtá jabčák, který ráno říká něco jiného než v poledne, nakonec vůbec nejde. Takových už tady bylo. Tady se hraje o zdraví a o životy. Jenže to je všem aktérům, a ministrovi národního zdraví především, úplně u zádele. Muži, kteří mají řídit boj s epidemií, bojují mezi sebou navzájem.
  5:00

Prymula se zesměšnil a selhal, důvěra v omezení utrpěla, píší české deníky. Zmiňují i papalášství

Začněme malou exkurzí. Která země odskákala jarní epidemii nejhůř? Ano, pamatujete si to dobře: Belgie. S 912 mrtvými na milion obyvatel předběhla i Itálii, ačkoli se mohla připravit stejně jako Česko či třeba Dánsko. V Belgii se hádaly tři regiony (Valonsko, Flandry a Brusel), tři jazyková společenství (vlámské, francouzské a německé), a dohromady se ještě každé společenství (které má vlastní vládu) přelo s vládou federální. 

Výsledkem bylo, že Belgie jako stát nedělala skoro nic – dokud nebylo pozdě. Pak nepomohlo ani povolání armády, která měla donutit lidi dodržovat opatření.

Kormutlivý stav epidemie ve Spojených státech amerických také není důsledkem jen zlehčujícího přístupu prezidenta a úplně jiného postoje ke zdravotní péči, ale vzešel z vážných sporů mezi jednotlivými státy a federální vládou. 

Deník Blesk (na snímku) zveřejnil fotografie Romana Prymuly a Jaroslava...
Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil na tiskové konferenci, že...

Česko se současnou válkou, která vypadá jako spor premiéra s jedním ministrem (ve skutečnosti jde o boj prezidenta s premiérem), dostává přesně na úroveň Belgie. Státní aparát a zejména jeho klíčové figury, jež mají ze všech sil bojovat s epidemií a které se místo toho snaží porazit jedna druhou. Na záchranu zdraví a životů jim jaksi nezbývá čas a energie.

Není velkým tajemstvím, že Roman Prymula není žádným favoritem ministerského předsedy Andreje Babiše. Ten jej ani po odchodu Adama Vojtěcha v čele resortu nechtěl, ale prosadil si ho prezident Miloš Zeman. Zeman, který tvoří spolu s ANO a ČSSD de facto třetí vládní stranu, který drží Babišův menšinový kabinet u moci a jemuž je několik ministrů loajálnějších mnohem více než premiérovi.

Spekulace dokonce naznačují, že Romana Prymulu si Zeman chystal jako předsedu možné úřednické vlády, kdyby se Babišovi vláda rozpadla. Vzhledem k současnému dramatickému propadu popularity je představa „premiéra Prymuly“ hodně vzdálená, ale proč by prezidentovi neposloužil jako beranidlo na beztak oslabeného Babiše?

A jsme zpátky u kořene problému: epidemiologická situace je všem aktérům úplně jedno. Ministrovi zdravotnictví je zhola ukradené, že je všem lidem pro smích a že nebudou dodržovat jeho nařízení – hlavně že bude mít klid na své obchody. Prezident dává najevo zcela nepřetržitě, že jej kromě osobní msty a zvyšování osobní moci nezajímá vůbec nic. A premiér? Sice s ním v partikulární otázce Prymulova odchodu zcela souhlasím, ale jinak jej těžko vyviňovat.

Je oblíbeným národním mýtem, že za naše neštěstí mohou výhradně cizí mocnosti. To platí snad jen pro rok 1939. Všechny ostatní osudové tragédie jsme si zapříčinili my sami: od roku 1421 přes rok 1620 až po rok 1948, jehož byl ten 1968 jenom pokračováním.

Teď v té slavné tradici sebedestrukce s velkou slávou pokračujeme.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...