Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Jsme horší než oni

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

Nejdůležitější zprávou tohoto týdne bylo zjištění serveru Aktuálně.cz, jak společnost PPF platí PR kampaň na vylepšení obrazu nikoli svého, ale obrazu Čínské lidové republiky v Česku. Tajně platila zdánlivě nezávislé weby, poslanecké konference, propagovala pročínské autory, připravovala politikům podklady pro články et cetera et cetera.

Jednání legální, leč bezpochyby problematické – zvláště když vezmeme v úvahu, že právě teď úřady schvalují koupi několika TV kanálů v pěti středoevropských zemích, včetně nejvlivnějšího českého média: TV Nova.

Petr Kellner rád opakuje, že jeho firma se nemíchá do politiky, ale to prostě není pravda. Úspěch PPF v Číně je zcela zásadně svázán s vstřícností čínských politiků, a nepřímo tedy i s vstřícností Česka k Číně samotné. Jak před lety řekl generální ředitel a minoritní akcionář Home Creditu Jiří Šmejc: „PPF a Home Credit – a my jsme na to pyšní – stály u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů.“

Kruciální otázka, nad níž dnes dumá zbytek trhu, zní: Jak bude vypadat zpravodajství TV Nova o Číně? Jak bude vypadat její referování o politicích, kteří jsou ke komunistickému režimu kritičtí?

Možná namítnete, že vidím mrvu u jiných a břevno v oku vlastním přehlížím. Dovolím si nesouhlasit: střet zájmů Andreje Babiše je očividný, probírá se šest let neustále a řeší jej, jak všichni víme, i Evropská komise. Těžko najít voliče, jenž by o Babišově konfliktu nevěděl.

Na webu iDNES.cz lze nalézt velezajímavý rozhovor s hercem a režisérem Jiřím Strachem. Velmi jemný katolický intelektuál popisuje trable při natáčením pohádek, nečekané obtíže v roli kruciferáře na pohřbu Karla Gotta, ale odpovídá i na otázky, proč se nikde neobjevil při oslavách třicátého výročí revoluce a proč nebyl ani na Národní třídě.

„Můžu tisíckrát nesouhlasit s různými politiky, ale když jdou položit květinu vybojované svobodě, jako slušně vychovaný člověk bych na ně nedokázal křičet, že jsou to zmrdi a svině – jako se třeba křičelo na toho Václava Klause mladšího. A teď řeknu – ano, nemám rád komunisty, nikdy jsem je nevolil a nepodporoval a jsem rád, že jsme je v osmdesátém devátém smázli, ale styděl bych se Vojtěchu Filipovi říct vulgární slovo. To se prostě nedělá. Umenšil bych ne jeho, ale sebe. A protože jsem měl pocit, že společnost je dnes tak emotivně přepjatá, tak jsem ani na tu Národní třídu nešel – nechtěl jsem vidět na vlastní oči tu rozhádanost, tu nenávist. Chci si v sobě podržet zbytky listopadového étosu, že nejsme jako oni.“

Strachova slova jsou podle mě smutným popisem toho, co je na současné společenské debatě nejsmutnější: osobnosti Miloše Zemana a Andreje Babiše spolu s „echo chambers“ sociálních sítí vedou k tomu, že nejednomu člověku se tmí před očima a zapomíná i na to, čemu pan Strach říká slušné vychování.

Řečeno ošklivým bonmotem: Existuje tu malá, leč ale nenulová množina lidí, která ačkoli sama sebe vnímá jako součást velké rodiny Pravdy a Lásky, ve skutečnosti šíří zlobu a nenávist.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.