Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KLESLA: Zastavená rotačka. Konec tištění eur je první z ekonomických změn EU

Názory

  6:00
Každý ví, jak vypadá tisícikoruna, někdo viděl i milion, představit si miliardu je už nemožné a bilion je tak abstraktní číslo, že se obvykle ilustruje velikostí českého státního rozpočtu, který dosahuje přibližně jedenačtvrtnásobku. Za poslední čtyři roky přitom Evropská centrální banka (ECB) pomyslně natiskla a do ekonomiky poslala tolik eur, že by našemu státu vydržela na více než půlstoletí hospodaření.
Eura (ilustrační fotografie).

Eura (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Program takzvaného kvantitativního uvolňování dosáhl 2,6 bilionu eur, tedy přes 67 bilionů korun, a ve čtvrtek ho dle očekávání šéf banky Mario Draghi ukončil. Pro evropskou ekonomiku šlo o stejně významné období, jako byly pro tu českou intervence. A bude také jedním z hlavních Draghiho odkazů celému kontinentu poté, co příští rok v říjnu ve funkci skončí.

Sám označil kvantitativní uvolňování ECB za jeden z hlavních motorů hospodářského růstu starého kontinentu. A díky ekonomické provázanosti na sousedy tedy i té naší. Jestli mělo masivní pumpování peněz opravdu tak blahodárný účinek, nebo se nám ještě vymstí, se ukáže teprve v řádu několika let. 

Úplně stejně jako intervence České národní banky má i tento zásah své příznivce i odpůrce. Zastánci tvrdí, že pomohl firmám i spotřebitelům k dostupným financím společně s nízkými úrokovými sazbami, a tím roztáčel kolečka byznysu. Kritici pak říkají, že právě záporné sazby s přísnou regulací zdevastovaly bankovní trh a vyšroubovaly cenu některých aktiv, u nás hlavně nemovitostí. A odstřižení penězovodu v době blížícího se hospodářského ochlazení bude mít velmi negativní dopady.

Každopádně, ke kvantitativnímu uvolňování se odhodlala ECB až jako poslední velká světová centrální banka po americkém Fedu, a to kvůli rozhádanosti severního a jižního křídla eurozóny. Právě to bude jedna z největších výzev pro Draghiho nástupce, který má před sebou otázku, kam dál s ekonomikou zemí společné měny a v podstatě celé EU i nás. Jeho jméno se vybere až po březnovém brexitu a květnových volbách do europarlamentu, které mohou být referendem na téma, co dál s evropskou integrací. 

Objevují se názory, že by Německo mohlo chtít vyměnit pozici šéfa Komise, na niž si brousí zuby třeba lidovecký favorit – takzvaný spitzenkandidat – Manfred Weber. A to právě za nejdůležitější židli ve Frankfurtu, na kterou by mohl usednout Jens Weidmann, dnešní guvernér Bundesbank. Uvidíme, jestli budou Němci chtít tentokrát „novou marku“ držet pevně v rukou.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat