• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Prezident Miloš Zeman a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přihlížejí 27....

Prezident Miloš Zeman a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přihlížejí 27. října v Pekingu uzavření smlouvy s firmou J&T, kterou podepsal její spoluma ... | foto: ČTK

Názor

PETRÁČEK: Zrušme důchody, vzkázal Zeman v čínské inspiraci

Názory
  •   13:00
O tom, že Miloš Zeman se i jako prezident rád vlísává zahraničním hostitelům, už bylo řečeno dost. Nejnověji to doložil jeho rozhovor pro čínskou televizi, který začal včera kolovat na webu.

Každý ví, že česká politika vůči Pekingu prochází zásadní změnou. Každý ví, že Praha odbourává důraz na lidská práva ve prospěch byznysu, „ekonomické diplomacie“, jak se říká. Zemana v Číně také ani nenapadlo někoho poučovat o lidských právech. Zato to explicitně zdůraznil do kamery: „Nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném.“ To asi pro případ, že by si jeho nepoučování nikdo nevšiml. Anebo spíše jako rituál pro hostitele. Ti mají rádi rituální potvrzování již známých faktů.

ČTĚTE TAKÉ:

Možná důležitější je ale jiná věc. V rámci téhož rituálu prezident Zeman řekl: „Jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost.“ To najde příznivý ohlas nejenom v Pekingu, ale i v Praze. Kdo by nechtěl zvýšit ekonomický růst? Kdo by nechtěl stabilizovat společnost? Zkusme ho tedy vzít za slovo, podívat se na čínskou inspiraci i její použitelnost.

K TÉMATU:

Prezident řekl A, aniž by dodal B. Obdivuje A – čínský růst a stabilitu. Ale nedodá B – čím je to umožněno. Každý ví, že o stabilitu v Číně se stará režim komunistické strany, který společnost ušetří nestability skutečných voleb, jejich kampaní, střídání vlád i vyjednávání koalic. Ale to není jádro věci. Jádrem věci je fakt, že z výrazu „komunistické Čína“ se stává obecné klišé. Zakrývá realitu, totiž skutečnost, že za čínským růstem stojí „pickwickovský kapitalismus“, jak říkával Jiří Paroubek.

PSALI JSME:

Ví vůbec zdejší levice, že v té inspirující Číně de facto neexistuje státní sociální systém? To by se to u nás nacházely rozpočtové prostředky, kdybychom se zbavili prokletých mandatorních výdajů. To by se to státu stabilizovalo, kdyby se o seniory staraly jejich rodiny, jak velí konfuciánská tradice. K ní, k její stabilitě a harmonii, se hlásí čínští komunisté, kdepak k Marxovi a jeho třídní solidaritě. A pěstují tak tvrdý a surový kapitalismus, o jakém se u nás ani nezdálo. Přistoupila by na tento model společnost, která si zvykla své vlády volit?

Kdo se chce učit a inspirovat v Číně, měl by k tomu obdivovanému A čínského růstu dodávat i ono drsné B čínského kapitalismu bez solidarity a pomoci státu. Přinejmenším od kovaného sociálního demokrata by to našinec očekával.

Autor: Zbyněk Petráček
  • Vybrali jsme pro Vás