24. března 2017 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Jak se má zachovat muslimský starosta po útoku džihádisty?

Londýnský starosta Saliq Khan  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnský starosta Saliq Khan | foto: Reuters

PRAHA Jak se má zachovat muslimský starosta Londýna po útoku džihádisty? Takhle tu otázku nikdo nepoložil, ale visí ve vzduchu. Když Sadiq Khan před rokem vyhrál volby, dělalo se kolem toho dost řečí, ale v praxi se nic zvláštního nedělo. Však také získal takovou podporu, že ho musela volit i většina londýnských nemuslimů. Ale mohlo by se dít teď.

Zatím se do Khana opřel jen Donald Trump mladší, a to kvůli půl roku starému výroku, navíc překroucenému. Khan neřekl, že teroristické útoky jsou součástí života ve velkoměstech. Řekl jen, že velkoměsta na ně musejí být připravena.

Ale zásadní otázka může stát jinak. Má Khan po útoku vystupovat jako abstraktní úředník, nebo i jako muslim? (Narodil se pákistánskému otci.) Khan není prvním muslimským starostou evropského velkoměsta. V čele Rotterdamu stojí rodilý Maročan Ahmed Aboutaleb – muž, který označil agitující tureckou ministryni za nežádoucí osobu. Ale Khan je prvním muslimským starostou, který řeší útok džihádisty.

Bylo by zajímavé, kdyby teď veřejně promluvil „ke svým“. Ne k radikálům, na ně se musí jinak, ale k hlavnímu proudu britských muslimů. A třeba jim vysvětlil, že tak jako on i oni teď procházejí neformálním testem loajality k Británii.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz