26. ledna 2018 18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PRACHAŘ: Přání? Za prezidenta už se před dětmi nechceme stydět

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Snowboard je levičácký dopravní prostředek. Tato slova vyřkl Václav Klaus na začátku roku 2011. Tehdy jako český prezident. A my jsme museli tehdy dětem poprvé vysvětlovat, že ne všechno, co říká český prezident, je pravda.

Že někdy i prezident plácá pěkné blbosti, že podle toho, co kdo nosí na sobě, na čem jezdí po sněhu a z čeho pije, se nedá poznat, jaký kdo je člověk. Dalo se to přežít, ale s ohledem na Masaryka a Havla to nebylo příjemné.

Jenže pak přišel na Pražský hrad Miloš Zeman a laťka klesla o dost níže. Děti nejprve pozorovaly, jak ve škole vedle tabule už nevisí portrét s prezidentem, protože naštěstí už nežijeme v době, kdy je to povinné a pokud necítíme přirozenou úctu k hlavě státu, nemusíme ji dávat najevo.

Pak sledovaly, jak se nejvyšší český státník potácí u korunovačních klenotů a se spolužáky z toho měly legraci. Další srandu, byť dokonce i pro žáky druhého stupně to bylo už na hraně, měly ze Zemanových vulgarit, které pronesl v odpoledním vysílání ve veřejnoprávním Českém rozhlase. Pak už přibývaly další neveselé momenty, které tak nějak mimochodem děti nasávají. A stále dokola jsme vysvětlovali, že i když to dělá nebo říká český prezident, není to hodné následování. Že takové věci slušně vychovaní lidé nedělají. Že názory se dají sdělovat s úctou k oponentům, že hrát se má fér a že mstít se a nadávat se nemá.

Jak si pamatujete prezidenta Klause? ptám se dětí. „To je ten s tím snowboardem a ukradeným perem,“ odpovídají. A jak prezidenta Zemana? „Sprostá slova, opilost, vyhrožování holí, lhaní,“ přidávají. (Obskurní postavu twitterového černokněžníka a „zloplivníka“ Jiřího Ovčáčka naštěstí ještě neznají). 

To hodnocení není samozřejmě fér, oba muži v něčem v prezidentské funkci i uspěli. Ale zase to ukazuje, jak si je potomci budou pamatovat. Je to kruté zrcadlo, ale upřímné a jasné.

A nutí k zamyšlení, co vlastně od prezidenta na Pražském hradě chceme. Jaký by měl být? Ať už muž, nebo žena.

Odpověď je kupodivu jasná: hlavně se za něj nechceme před dětmi stydět.

A když bychom se osmělili a mohli mít další požadavky, tak chceme, aby prezident byl milý, chytrý a i když s ním nemusíme souhlasit, aby říkal věci, které dokáže obhájit. Aby jednal se státníky okolních zemí a vůbec zemí Evropské unie, protože tam Česko historicky patří: kulturně, životním způsobem, zvyky, myšlením. Aby podporoval otevřenost a dialog různých skupin ve společnosti. Aby oceňoval odvahu, empatii a schopnost pomáhat, jedinečnost. A ještě asi řada dalších věcí, které mě už nenapadají.

A že nechceme zlobu, mstivost, lhaní, poklonkování diktátorům, radost z toho, když někoho naštvu, nálepkování, hulvátství, vyvolávání strachu, populismus a vůbec hrubost v projevu i jednání. 

Po 15 letech prezidentského pokání bychom si my Češi zasloužili na Pražském hradě někoho, za koho se nebudeme muset stydět.

Je to moc smělé přání?

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.