Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Štvanická lávka zlepší spojení Holešovic s Karlínem

Park U Vody v Praze 7 foto: ARCHIV RADNICE

Názor
Rok 2022 opět nebude jednoduchý, proto budeme nadále pomáhat lidem, kteří se kvůli pandemii, energetické krizi nebo zdražování dostali do potíží. Před dvěma lety jsme pomáhali jedné potřebné rodině měsíčně, nyní rychlou pomoc čerpají dvě rodiny týdně. Pomáháme tam, kde je to nejvíce zapotřebí, a šetříme v oblastech, kde se úspory nedotknou služeb pro veřejnost a důležitých investic.
  5:45

Investovat letos opět budeme v první řadě do oblasti školství. Na opravy školních budov a rozšíření jejich kapacit má Praha 7 v rozpočtu vyčleněno přes 107 milionů korun. Nejvýznamnějším připravovaným projektem je nová základní škola v dolních Holešovicích pro více než 500 dětí, která ponese jméno dlouholetého sedmičkového patriota Jana Vodňanského.

Pokračujeme také v rekonstrukci bytových domů a připravujeme výstavbu nového domu, kde vznikne cca 66 malometrážních dostupných bytů pro seniory, mladé rodiny, učitele, zdravotní sestry, policisty a hasiče. Chystáme nový park U Vody, plánujeme revitalizaci vnitrobloků i nové cesty a povrchy v parcích a také nové stromy a záhony v ulicích. Pokračovat budeme v projektu úprav podchodů pod Hlávkovým mostem pro sportovní a volnočasové využití. V první části podchodů jsme loni v listopadu otevřeli již dnes velmi vyhledávaný a oblíbený krytý skatepark. Děti pak určitě potěší, že by se na jaře měl konečně opět roztočit legendární Letenský kolotoč - společně s Národním technickým muzeem jsme v minulých letech uspořádali úspěšnou veřejnou sbírku na opravu koní a letos Praha 7 přispěje částkou tři čtvrtě milionu korun na dokončení jeho rekonstrukce.

Horkou novinkou pro nejstarší generaci je projekt Taxík Maxík, který u nás aktuálně spouštíme společně s Charitou Holešovice. Speciální služba určená pro přepravu seniorů a hůře pohyblivých osob k lékaři, na úřad a další místa je společným projektem Nadace Charty 77 – Konta Bariéry a lékáren Dr.Max. Maxík, který doputoval na Sedmičku, je navíc prvním vozem v tomto projektu s ekologičtějším plug-in hybrid motorem.

Právě v těchto dnech začíná stavba nové Štvanické lávky, která je pro mě srdeční záležitostí. Tato lávka se v mapách a plánech objevuje přes 120 let. Před volbami v roce 2014 jsme v půjčené pramici se současným místostarostou Kamilem Vavřincem Marešem na zkoušku převáželi lidi mezi Holešovickou tržnicí a Štvanicí. Vládnoucí politici se tomu posmívali jako „přívozu pro zajíce“. Hned po vyhraných volbách jsme začali pracovat na zajištění přívozu, který Praha 7 napůl financovala s magistrátem, dokonce jsme s radními vlastnoručně vyrobili zábradlí na karlínské straně. Přívoz se rychle stal druhým nejvytíženějším v Praze a prokázal, že Štvanická lávka je třeba. Náměstek Petr Dolínek uspořádal architektonickou soutěž a rozjel proces, který náměstek Adam Scheinherr ještě urychlil. Štvanickou lávkou získá Praha rychlé spojení Holešovic s Karlínem a jak Karlín, tak Holešovice budou mít navíc pohodlný přístup ke štvanické zeleni, ke své Stromovce.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7, PRAHA 7 SOBĚ

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!