Žádné město nemůže mít v jeden okamžik všechny chodníky a silnice ve stoprocentním technickém stavu. Je to stejné jako u většiny z nás, kteří nestíháme ihned uskutečnit všechny naše plány v domácnosti a při údržbě zahrady. Toto se snažíme vysvětlit také našim občanům. Jedině postupnou a systematickou údržbou veřejného prostranství můžeme zajistit, aby naše město bylo krásné a lidem se zde dobře žilo.
Jako důležitý prvek pro efektivní informování obyvatel o všech opravách se nám osvědčila nová služba Mobilní rozhlas. Díky tomuto SMART nástroji můžeme veřejnosti zasílat veškeré informace o dění ve městě přímo do mobilního telefonu či emailu. Například aktuálně prochází náročnou rekonstrukcí ulice Lanškrounská. Ze systému registrovaných občanů si vytáhneme pouze rezidenty v této ulici a těm pošleme informativní SMS. Obrovskou výhodou Mobilního rozhlasu navíc je, že neslouží pouze k jednostranné komunikaci, ale umožňuje občanům také na jednotlivá sdělení reagovat. Každý může vyfotit výmol v silnici, nebo nepořádek na chodníku a zaslat jej přímo na radnici prostřednictvím mobilní aplikace Zlepšeme Česko. Podnět vyhodnotíme a přepošleme k řešení například technickým službám. Jakmile je závada odstraněna, pošleme tazateli zpětnou vazbu do aplikace nebo e-mailu, kterou můžeme doplnit i fotografií výsledného stavu.
Kromě toho máme v Moravskotřebovském zpravodaji pravidelnou rubriku s názvem Údržba a opravy veřejného prostranství, kde každý měsíc informujeme o průběhu dokončených a podobě plánovaných investičních akcí. V případě každého chodníku nebo úseku silnice se nám osvědčilo, když zveřejníme fotografii původního stavu ve srovnání s výsledkem po opravě. V případě významnějších rekonstrukcí je samozřejmostí podat obyvatelům města podrobné informace o plánovaném průběhu opravy s doplněním objízdných tras a užitečných informací.
Při plánování oprav silnic ve městě s kolegy na radnici zohledňuji zejména dva aspekty: městský rozpočet a aktuální stav místních komunikací. Většina samospráv disponuje omezenými finančními prostředky, a proto plánujeme opravy postupně s upřednostněním havarijních úseků. V tomto ohledu nám velmi pomáhá také nadstandardní spolupráce se Správou a údržbou silnic Pardubického kraje. Díky pravidelným konzultacím se nám daří hledat společnou cestu a koordinovat investiční akce města a kraje.
Jako největší oříšek a překážku pro město vnímám nutnost koordinace několika dodavatelů stavebních prací v rámci jedné konkrétní rekonstrukce, které se čas od času nevyhneme. Například v ulici Olomoucká musíme opravit kanalizaci, chodníky i vozovku, a na každou z těchto částí máme jinou firmu. Dokážu si představit ideální situaci, kdy všechny zmíněné činnosti zajišťuje pouze jedna firma. V tomto ohledu ale musíme respektovat platnou legislativu, která takový postup ne vždy umožňuje.
Závěrem chci zdůraznit, že ani včasná informovanost a snaha o precizní přípravu každé opravy nestačí. V každém případě se musíme spoléhat na trpělivost a pochopení všech obyvatel, kterých se omezení pohybu a dopravy v rámci každé rekonstrukce týká. Tímto bych jim rád poděkoval.