9. května 2019 5:03 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kubata dal hlavu za Blata. Ale ve Zbudově žije dál

Kubatovy slavnosti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kubatovy slavnosti | foto: ARCHIV RADNICE

DÍVČICE (Jihočeský kraj) Bezpochyby nejvýznamnější osobností obce Zbudov, místní části Dívčic na Českobudějovicku, která dala jméno okolní, kdysi mokřinaté krajině, je Jakub Kubata. Jeho památka po staletí žila ve vyprávění obyvatel Blat jako odkaz bojovníka za práva sedláků ve sporu s vrchností. Tak vznikl příběh o zbudovském rychtáři, který „dal hlavu za Blata“.

Ačkoli lidová interpretace zdejších historických událostí byla nezřídka historiky zpochybňována, stejně jako vlastní postava hrdinného rychtáře, jedno je jisté. Na Blatech žije Jakub Kubata dál.

Nám je jedno, jestli Kubata byl, nebo nebyl. My jsme rádi, že je. Jeho postava patří k této části jihočeského venkova stejně, jako rybníky a selské baroko. Síla Kubatova odkazu povzbuzuje v lidech z Blat hrdost, zdravý patriotismus a pocit sounáležitosti s krajem, v němž žijí. To jsou postoje důležité a vzácné v každé době.

Ostatně podobně se vyjadřuje i etnograf František Krejča ve své publikaci Zbudovský rychtář Jakub Kubata. „Kubata byl vlastencem schopným hájit pravdu a spravedlnost pro všechny, i za cenu svého života. Jeho příběh je inspirací pro všechny utlačené a ponížené. A proto musel a stále musí vadit panským lokajům, servilním sobcům a bezcharakterním kariéristům, kteří nemají ideály a morálku a kteří nevěří ničemu, jen svému prospěchu, ať už se k němu doberou jakkoli. Člověka, jako byl Kubata, se arogantní tyrani a jejich slouhové musejí bát vždycky“.

Jak to s Kubatou bylo opravdu, nikdo přesně neví. Jisté není, jakou úlohu sehrál v oné rebelii, dokonce ani to, zda se opravdu jmenoval Jakub. Nicméně v roce 1904 byl za účasti více než 30 tisíc lidí odhalen nedaleko Zbudova u Bezdrevského neboli Soudného potoka Kubatův pomník podle návrhu sochaře Václava Suchomela a každoročně byl k tomuto jubileu hojně navštěvován lidmi. Odhalení památníku se zúčastnil i Karel Klostermann, který se ve svém románu Mlhy na Blatech zmiňuje o Kubatovi při vyprávění zbudovské babičky.

V 90. letech minulého století byla tradice zbudovských Kubatových slavností znovu obnovena. V roce 2008 prošel pomník kompletní rekonstrukcí a o jeho údržbu, včetně okolí, se stará právě naše obec Dívčice. Loni Kubatovy slavnosti, které pořádáme pravidelně s podporou partnerské Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ, přilákaly téměř tisíc hostů. Letos se uskuteční v sobotu 29. června a připomeneme si při nich již 115. výročí vztyčení pomníku. Všechny ke Kubatovi a do Zbudova srdečně zveme.