Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠUPOVÁ: Jak Kate sbalila Williama

Britský princ William a jeho dlouholetá přítelkyně Kate Middletonová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský princ William a jeho dlouholetá přítelkyně Kate Middletonová. | foto: Reuters

Dnešní Zaostřena na Brusel jsem se rozhodla pojmout tentokrát jako Zaostřeno na Londýn, protože právě do britské metropole se nyní upírají zraky milionů lidí po celém světě. Královská svatba a mediální šílenství kolem ní – jak vypadá v reálu?

V samotném Londýně má sledovat a slavit zítřejší svatbu přes milion lidí, miliarda a možná i více se chce na obřad dívat v televizním přenosu. Horečná aktivita novinářů přímo na místě byla vidět již pár dní před dnem D.

Přede mnou rumunský rozhlas, za mnou japonská televize, stojíme frontu na to, abychom vyzpovídali Johna Loughreyho, jednoho z fanoušků královské rodiny, který už od pondělka stanuje před Westminster Abbey. Opodál dělá živý vstup reportér americké NBC. Další týmy stojí na tribunách, které byly u katedrály vybudovány. Stejně tak jsou plné tribuny postavené před Buckinghamským palácem. Tam vznikla úplná vesnice s přenosovými vozy vypadající jak nějaké obrovské vědecké středisko. Nalevo od paláce navíc během dne točí televize živé debaty s hosty tak, aby právě sídlo královny měli diskutující lidé za zády.

Co dávají v televizi?
Britské televizní stanice neustále vysílají medailonky obou snoubenců a již potisícé přibližují příběh Kate a Williama. Do jednoho z debatních pořadů dorazili například herci, kteří pár ztvárnili v nejnovějším filmu Will and Kate – podle mnohých kritiků je to šílený propadák. Jak se ale herci hájí, chtěli prostě jen natočit něco romantického a aby to byla i sranda. V jedné z kýčovitých scén tam například princ William zpívá pro Kate karaoke. Stalo se to ve skutečnosti? To nikdo z okolí Williama nepotvrdil. Následuje reportáž o tom, jak královskou svatbu napodobily děti v jedné z britských vesnic. Malý Will se svěřil, že je velmi nervózní, malá Kate se těšila. A bylo to opravdové v kostele, hrály varhany, rodiče si vše mohli vyfotit.

Nakonec k dennímu tisku. Zpravodajské texty, přesné harmonogramy dne, ale i informace ze zákulisí, mezi nimi hlavně spekulace a čtenářská tipovačka, jaké šaty bude mít Kate na sobě. Seriózní deníky píší, že svatba se blíží a rozebírají možná bezpečnostní rizika. Ty bulvární zase řeší, že Kate byla ve středu nakoupit a svým audi si přivezla do Clarence House, kde pár ní před svatbou přebývala, dvě tašky z Tesca a co v nich asi bylo. Will si prý zase zajel zamaskovaný helmou na motorce za svými přáteli do jižního Londýna zahrát fotbal.

Takže vypadá to, že mediální šílenství tento pár nijak významně nezasáhlo. Nebo si to raději nepřipouští, což chápu. Zajímavý pohled na svatbu pak přinesl ve svém středečním vydání britský deník The Guardian. Ve svém příloze si ze svatby "střílí" a komentuje ji hodně odlehčeně, prostě takové aprílové vydání. Takže se tu například dozvíte, jak Kate uhnala Williama, co všechno museli řešit princovi poradci (například jak vysvětlit Eltonovi Johnovi, že si nesmí na obřad vzít svého malého syna) či jak zabránit manželovi královny Alžběty, který proslul svými nevhodnými poznámkami, v dalším faux pas.

Malá ochutnávka – seznámení Williama s Kate přibližují dopisy, které Kate "zasílala" své matce. "Mami, jsi si jistá, že jsem na správném místě? Ještě jsem Ho neviděla. Ale jinak je St. Andrews skvělé a všichni jsou tu také skvělí," píše Kate matce v roce 2001, když začala studovat na stejné univerzitě jako William. "Mami, kašli na Exeter, protože mami, mělas pravdu. Náhodou jsme se potkali v Tescu a náhodou jsme dorazili k pokladně ve stejnou chvíli. Když mi pomáhal poté, co jsem omdlela, zahlédla jsem, že má v ruce mou oblíbenou nudlovou polévku. Myslím, že to je znamení, že dám St. Andrews šanci," zní další fiktivní dopis. V roce 2004 pak Kate popisuje bujaré večírky, které oba bratři, William a Harry, navštěvovali i svou žárlivost. "Mami mělas Georgianu vidět v Boujis (exkluzivní klub v Londýně), byla skoro nahá a úplně opilá (měla pít šílenou kombinaci vodky, limoncella, energetických nápojů, cideru a dalších věcí). Willie má ten drink rád, já ale raději piju bylinkový čaj pro případ, že by někdo potřeboval odvézt vypumpovat žaludek, což se stává dost často, když se v našem okolí pohybuje Harry. P. S. Ne, ještě ne," psala Kate. Další P. S. zní "Neptej se mě na to pořád." A v roce 2007 jen stručný dopis: "Ne. P. S. Říkala jsem ti, že se mě na to nemáš pořád ptát." A poté další P. S.: "Camilla říkala, že mám vydržet, protože u ní to zafungovalo."

Realita – princ se nakonec vyslovil po téměř deseti letech vztahu loni na podzim a požádal Kate o ruku.Všechno je to samozřejmě novinářská fabulace, ale co když je na tom něco pravdy? To se asi nikdy nikdo nedoví.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Pronájem komerčního prostoru 54m2
Pronájem komerčního prostoru 54m2

Nádražní, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 1
15 000 Kč/měsíc