Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
9. října 2016 7:00, aktualizováno  8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Vítězství ANO s ale. Nenápadní lidovci, ‚Okamurzemanovci‘ a peloton poražených

Dana Drábová, Petr Gazdík a Vít Rakušan před volebním štábem Starostové a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dana Drábová, Petr Gazdík a Vít Rakušan před volebním štábem Starostové a... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vítězství ANO v krajských i senátních volbách je nepochybné, krajské lídry čeká obtížné sestavování krajských koalic, zvláště když v některých krajích jsou mandáty rozdrobeny i mezi osm subjektů. Některé postupující senátní kandidáty z Babišova hnutí čeká v druhém kole situace: všichni proti ANO.

Druhým, tentokrát nenápadným, vítězem je KDU-ČSL: získali Zlínský kraj a dvanáct druhých kol souboje o Senát, když počítáme i koalice. To je úspěch bez pochyb.

VÝSLEDKY VOLEB ZDE:

Třetím politickým subjektem, který může mluvit o úspěchu, je uskupení spojující okamurovce a zemanovce, ti se dostali do krajských zastupitelstev v 11 krajích.

Všechny ostatní strany o vítězství mluvit nemohou. Největší ztráty si připsali sociální demokraté, kteří oslabili ve všech krajích a do Senátu postupuje osm jejich kandidátů, přičemž strana obhajuje 12 mandátů. Zde nemůže být řeči o úspěchu, daleko přiléhavější termín je výprask. A řešením nemůže být v žádném případě krčení ramen vrcholných představitelů. Personální změny ve vedení jsou nevyhnutelné.

Dalším poraženým je TOP 09. I kdyby předseda Kalousek donekonečna opakoval, že na mandáty si strana nepohoršila, nesplnil předvolební cíl, tedy být ve všech krajských zastupitelstvech. Pro topáky platí, že si musejí rozmyslet, co jim přináší poněkud hysterická rétorika posledních strážců demokracie proti zlému Babišovi. Pozitivní program absentuje.

OHLASY NA VOLBY NA SERVERU LIDOVKY.CZ:

Občanští demokraté si výsledek pochvalují, nicméně nijak slavné to není, jsou v opozici již několik let, a přesto v krajích oslabili. A mluvit o hegemonovi pravice v jejich situaci je, eufemisticky řečeno, obrovské přehánění.

Komunisté ztratili, nehledě na to, že s jejich jediným hejtmanem není spojen žádný skandál. Lze se ptát, zda tedy voliči volí i hejtmany „celostátně“, nebo zda sledujeme stejný efekt, jako když ve Francii do vlády vtáhl komunisty prezident Mitterrand a jejich kouzlo promptně vyprchalo.

Starostové, podobně jako TOP 09, musejí vyhodnotit, nakolik je pro ně možné zopakovat krajský a senátní model ve sněmovních volbách příští rok. Pouhá aritmetika nás musí ujistit o tom, že kdyby na pravici proběhla nějaká integrace, možnost probojovat se do sněmovny by byla jistě větší, avšak o nějakém zásadnějším vlivu na politiku mluvit nemůžeme.

Pokud rok před parlamentními volbami vítězí strany zúčastněné ve vládě, je to velice špatné vysvědčení pro opozici. Hnutí ANO se může pochopitelně opírat o výhodu toho, že za sebou nemá žádnou historii, a tedy ani skandály, a o finanční zázemí druhého nejbohatšího podnikatele, nicméně kdyby ANO disponovalo jen těmito předpoklady, k vítězství by to nestačilo.

Jiří Růžička, který kandidoval za Top 09 slaví v restauraci U veverky
Volby do zastupitelstva Zlínského kraje. Na snímku z 8. řijna je volební štáb...

O tom, že ovládnout pole lze bez populismu a miliardářů, vypovídají lidovci a Starostové pro Liberecký kraj. Přičemž příčiny jejich úspěchu lze hledat především ve výkonu stran doposud dlouhodobě vládnoucích.

Nebude-li opozice schopna odporovat populismu věcně programově alternativními nabídkami, úspěchu se nedočká. Na krajské koalice si počkáme, a co předvedou, není vůbec otázka programu, ale výkonu.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!