22. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Revoluce v cestování. Z Prahy do Brna se od září pojede i za 7 korun

Vlak (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační) | foto: Yan ReneltMAFRA

Praha Historicky největší slevy v­ dopravě, které na jaře prosadila vláda, dostávají konkrétní podobu vyčíslitelnou v korunách. Vysokoškolák si už dnes může koupit jízdenku z Prahy do řady měst i za sedm korun. Stačí, aby cestoval po prvním září.

Děti i studenti dostanou od příštího měsíce na cesty vlakem či autobusem slevu 75 procent, stejného zvýhodnění se dočkají i­ senioři nad 65 let.

Podzimní slevy na vlaky a autobusy (grafika).

Zvýhodněné jízdné musejí nabízet i soukromé společnosti jako Flixbus, která ve snaze získat český trh jezdí na řadě vnitrostátních autobusových spojů i ­za 29 korun. Pro studenty a důchodce tedy nově jen za čtvrtinu.

Dopravci slevy vítají, neboť mohou zvýšit zájem zákazníků a­ stát jim je bude kompenzovat. Odhaduje se, že přijdou na 5,7 miliardy korun ročně. Kolik to nakonec reálně bude, o tom rozhodne až zájem studentů a seniorů.

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz