Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Román 2084 Boualema Sansala: Alžírský Orwell po sto letech

Kultura

  19:00
Román 2084: La fin du monde (2084. Konec světa) francouzsky píšícího alžírského spisovatele Boualema Sansala je prostoupen motivy z Orwellova díla 1984. Ani jednou v něm sice islám nezmiňuje, přesto je stále přítomný. Sansal zavádí mezi stoupence fanatického monoteistického náboženství, jehož spříznění s islámem je neklamné, a srovnání islamismu a nacismu je přijatelnější i proto, že pochází z muslimského prostředí.

Boualem Sansal foto: Reprofoto

Zatímco se v Česku diskutuje, zda je vůbec přípustné srovnávat islám a nacismus, alžírský spisovatel Boualem Sansal se za literární zpracování této souvislosti těší nebývalé přízni. A za svůj román 2084: La fin du monde (2084. Konec světa) získal Cenu Francouzské akademie za rok 2015.

1984: Vize Steva Jobse, Macintosh a antiutopie George Orwella

Islám sice není v románu zmíněn ani jednou, navzdory tomu je neustále přítomný. Místo aby se Sansal odvolával přímo na islám, uvádí čtenáře mezi následovníky fanatického monoteistického náboženství, jehož spříznění s islámem je neklamné. Sansal není natolik neopatrný, aby kladl rovnítko mezi islám a islamismus, a jeho tvrzení o souvislosti islamismu a nacismu se stává přijatelnějším, protože sám z muslimského prostředí pochází.

Děsivá moc náboženství

Zdá se však, že v případě Sansalova přihlášení se k muslimské společnosti jde zčásti o strategický tah, který mu zajišťuje širší prostor pro svobodu projevu, a rozlišení na islám a islamismus se v kontextu jeho románu jeví zdvořilostní. Za totalitní pak neoznačuje jen islám, ale náboženství vůbec. To je pro Sansala děsivou mocí, která člověku vštěpuje lásku k Bohu a nenávist k druhému nebo dokonce k lidství.

Velký bratr. Američané kvůli špiclování skupují Orwellův román

Sansal své čtenáře nešetří a poněkud bezohledně je uvádí do pusté krajiny
fundamentalistického šílenství. Svět je natolik pustý a jeho protagonisté natolik jednorozměrní, že se čtenář nesetká s ničím a s nikým, s kým by se mohl identifikovat, a tím se stává nezúčastněným a poněkud bezmocným pozorovatelem světa, který byl slepou poslušností Bohu zcela odlidštěn. Bezvýchodnost teokratického režimu, v němž je společnost proměněna v mechanismus vyrábějící bohabojnost, je v románu v kontrastu s radostí svobody, s její nepředvídatelností i bolestmi.

Sansalovy knihy jsou v Alžírsku zakázané a čelí kvůli nim dennodenně výhrůžkám smrtí. Cítí však coby intelektuál povinnost obhajovat západní hodnoty a vyzývavé otázky kritiků západní kultury, co ony západní hodnoty jsou, ho nechávají netečným.

Celou recenzi Sansalova románu 2084. Konec světa si lze přečíst v sobotní příloze LN Česká pozice.

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....