Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Divadle v Řeznické ožije příběh malíře Rothka

Kultura

  17:00
Miroslav Etzler a Martin Kraus se objeví na jevišti pražského Divadla v Řeznické ve hře Johna Logana Červená, jejíž inscenaci připravuje režisér Viktor Polesný. Česká premiéra příběhu v překladu Jitky Sloupové se uskuteční 20. prosince.

Martin Kraus a Miroslav Etzler v inscenaci Červená. foto: Divadlo v Řeznické

Hra Červená líčí věčný souboj umění a komerce, ale i osobní dramata z bouřlivého života amerického malíře a grafika lotyšského původu Marka Rothka (vlastním jménem Marcus Rothkowitz, 1903-1970), jehož obraz s názvem Oranžová, žlutá, červená byl v roce 2012 vydražen za 87 milionů dolarů, a stal se tak nejdražším prodaným obrazem vytvořeným po 2. světové válce.

Mark Rothko: Orange, Red, Yellow

ČTĚTE TAKÉ

Hra Červená získala při svém uvedení na Broadwayi v roce 2010 šest cen Tony a byla uvedena ve více než dvou stovkách produkcí ve více než 30 zemích. Její autor John Logan má na kontě řadu her, v Česku však dosud neznámých. Za filmové scénáře byl třikrát nominován na Oscara, dostal Zlatý glóbus i cenu Britské filmové akademie BAFTA. Byl autorem scénáře k bondovce Skyfall. Momentálně dokončuje scénář k muzikálu The Last Ship, ke kterému složil hudbu Sting.

Inspirace Freudem i Nietzschem

Rothkova průkopnická tvorba je označována za "malířství barevných ploch". Studoval Freudův Výklad snů, Nietzscheho Zrození tragedie a své pocity přenášel do čistých abstraktních a nepředmětných kompozic, oproštěných od vnějších vlivů. Svá velkoformátová plátna nazýval pouze čísly nebo podle barev.

V roce 1958 získal Rothko lukrativní zakázku - měl svými více než čtyřiceti plátny vyzdobit restauraci Four Seasons na Park Avenue. V té době se ale cítil frustrovaný z toho, že jsou jeho obrazy kupovány jen proto, že je to módní, a že nikdo nerozumí jejich pravým významům. Chtěl proto vytvořit něco, co by zkazilo chuť k jídlu "každému parchantovi, který by v restauraci jedl". Posléze ale zjistil, že lidé dnes vydrží všechno. Proto vrátil zálohu na zakázku a plátna si nechal.

Martin Kraus a Miroslav Etzler v inscenaci Červená.

V roce 1970, kdy byl již umělec závislý na antidepresivech, ho nalezl jeho asistent v ateliéru vykrváceného s žiletkou rozřezanými zápěstími. 

"Tahle hra je mimořádně strhující. Zavádí nás do Ameriky koncem padesátých let a jeho hrdinou je skutečný, autentický, tehdy (vlastně dodnes) slavný malíř Mark Rothko. Člověk, který celý život bojoval se svými běsy a nakonec jim podlehl. Umělec, který se nekompromisně stavěl nejen ke své tvorbě, ale i k její prezentaci," dodává režisér inscenace Viktor Polesný.

 

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!