• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Burňák. | foto: http://www.odolep.comReprofoto

Burňák má cestovní horečku

Věda
  •   9:11
BERLÍN - Vědci zjistili, že pták burňák tmavý urazí za dobu dvě stě dní okolo 65 tisíc kilometrů. Tento druh se tak podle výzkumu zařadil na první místo mezi zvířaty-cestovateli. Díky tomu by mohlo jeho sledování lidem sloužit jako indikátor klimatických změn.

Pták buřňák temný uletí za dvě stě dnů 65.000 kilometrů. Vědci to zjistili, když na záda některých těchto opeřenců nasadili elektronické vysílačky. Napsal o tom internetový server Spiegel Online.

Buřňáci tmaví putují téměř výlučně přes volné moře. 65.000 kilometrů za 200 dnů urazí během svého každoročního putování z Nového Zélandu a Chile směrem na severní polokouli. To jsou nejvyšší hodnoty, které kdy byly ve světě zvířat změřeny, zjistili vědci ze Spojených států, Nového Zélandu a Francie.

Dalším druhem, který by se buřňákovi dokázal vyrovnat, je rybák dlouhoocasý. O něm však není známo, zda cestu z Arktidy na Antarktidu absolvuje za jedinou sezonu, uvádí Scott Shaffer z Kalifornské univerzity.

Buřňáci temní patří s celkovým počtem asi 20 milionů jedinců k nejrozšířenějším ptačím druhům na světě. Přesto ornitologové v posledníchletech zaznamenali, že se počty tohoto mořského ptáka snižují. Důvodem toho může být změněná dostupnost potravy. Buřňáci se živí rybami, sépiemi a drobnými korýši. Dokáží se potopit až do hloubky 68,2 metrů, což je pro vědce novinkou.

Jako opravdový světoběžník zaznamenává buřňák temný změny ekosystémů po celém světě. Proto by daleko lépe než jakýkoliv jiný živočišný druh mohl sloužit klimatologům jako "indikátor", doporučuje výzkumný tým. Aby se podařilo zjistit, proč buřňáků temných ubývá, začali vědci kolem Scotta Shaffera zkoumat jejich tažné cesty. Doposud bylo známo jen to, že se každé léto miliony buřňáků temných vydávají za potravou z hnízdišť na Novém Zélandu a v Chile a letí na pobřeží Kalifornie.

Vědci připevnili na záda některých buřňáků elektronická zařízení, která dokáží znázornit polohu ptáka i tlak a teplotu okolního vzduchu. Biologové zjistili, že během svojí cesty na severní polokouli překročili ptáci v průběhu přibližně jednoho měsíce rovník na různých místech. Naproti tomu je jejich cesta na jih více sladěná. Všichni pozorovaní buřňáci tmaví totiž přeletěli rovník v říjnu v průběhu jen asi deseti dnů a všichni se drželi v relativně úzkém koridoru.

Shaffer říká, že v oblasti rovníku letí ptáci velmi rychle a svoji cestu přeruší jedině tehdy, potřebují-li potravu. Na severu potom vyhledají jednu z lokalit bohatých na potravu - tedy pobřeží Kalifornie, Aljašky nebo Japonska. Volba jednoho z míst nezáleží však podle vědců na tom, z jaké populace příslušný buřňák pochází. Zda tito ptáci dávají pokaždé přednost určité oblasti, ukáží až další výzkumy.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK