Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Liberecká univerzita chystá pro školáky studium robotiky

Věda

  14:05
LIBEREC - Studium robotiky s přednáškami, praxí v laboratořích i obhajobou závěrečné práce připravuje Technická univerzita v Liberci (TUL) pro školáky, kteří mají zájem o vědu a techniku. Novinku dnes škola představila účastníkům zábavného víkendu, který se uskutečnil v rámci projektu "Starttech - Začni s technikou".

Ilustrační foto. foto: ČTK

Rok s robotikou má školáky z pátých a šestých tříd seznámit se základy konstrukce robotů. Bude to taková "vysoká škola nanečisto", řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych z Fakulty mechatroniky TUL.

Mladí zájemci o techniku, elektroniku a robotiku dostanou možnost získat teoretické i praktické dovednosti z elektroniky, mechaniky, programování, strojního obrábění nebo práce s elektronickými návrhovými systémy. Nově nabyté dovednosti pak pod dohledem zkušených pedagogů využijí při návrhu a stavbě vlastního robota. "V rámci projektu Starttech plánujeme i Technické dny o letních prázdninách. Vždy jeden den v týdnu uspořádáme akci, při které děti aktivně stráví celý den v laboratořích, účast bude zdarma včetně oběda," dodal Hernych.

Projekty mají zvýšit zájem dětí o matematiku a fyziku
Studium robotiky ani letní technické dny nejsou první akcí, kterou univerzita pro děti ze základních a středních škol pořádá. Akce zaměřené na popularizaci vědy a techniky organizuje od loňského srpna. Díky podpoře evropských fondů uspořádala už na 40 akcí do nichž se zapojilo kolem 500 dětí včetně předškoláků.

 "Chceme oslovit děti, které mají zájem o matematiku, fyziku a další přírodní vědy a ukázat jim, že suchá školní teorie má i praktické využití, umožnit jim, aby si věci doslova osahaly," řekl Hernych. Zábavnou formou se děti učí, jak v praxi uplatnit to, co se ve škole naučily a že matematika, fyzika nebo chemie vůbec nemusí být nudné a otravné vědy.

Podle průzkumů nepatří předměty jako matematika a přírodní vědy u školáků k těm nejoblíbenějším, podle Hernychových zkušeností je to ale dáno hlavně způsobem, jakým se ve školách učí. Univerzita si na nezájem o své akce rozhodně stěžovat nemůže. "Většina je obsazena do 24 hodin po vyhlášení, a i když je třeba třikrát zopakujeme, stále jsou ještě děti, na které se nedostalo," poznamenal vedoucí projektu.

Kapacity laboratoří univerzity i dílen partnerských středních škol jsou totiž omezené. Projekt ale bude pokračovat až do roku 2012. Aktuální nabídku akcí najdou zájemci na internetových stránkách www.starttech.cz.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat