Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvu unikla data o Romech, pokuta je 450 tisíc

Věda

  16:11
PRAHA - Ministerstvo školství dostalo od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 450.000 korun za loňské zveřejnění seznamu romských žáků, kteří dostávali dotace na studium. Rozhodnutí už je pravomocné. Data téměř devíti stovek školáků i s jejich adresami a výší podpory se objevily v listopadu na ministerském webu.

Podle stínového ministra školství za ČSSD Marcela Chládka tehdejší ministr Josef Dobeš (VV) "manažersky selhal" a měl by pokutu zaplatit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Úřad pro ochranu osobních údajů udělil pokutu v souvislosti se zveřejněním seznamu romských žáků, zařazených v dotačním programu ministerstva školství. Pokuta odpovídá rozsahu seznamu, jak byl zveřejněn," uvedla Štěpánková. Podle ní rozhodnutí nabylo právní moci 27. června.

Stránka MŠMT, která umožňovala stáhnout dokument o dotacích pro romské studenty

Dobeš loni po zveřejnění případu oznámil, že úředníka, který citlivá data romských žáků dal na internet, propustí. Kvůli úniku údajů podal také trestní oznámení na neznámého pachatele.

Dobešův úřad loni v listopadu po upozornění údaje ze svého webu stáhl.

Jména, adresy i data narození

Seznam obsahoval jména, data narození i adresy 895 romských žáků, které ministerstvo finančně podpořilo při studiu na středních školách. Uváděl i 181 škol, které dotace celkem 4,4 milionu korun dostaly.

Ministerstvo vyplácí z dotačního programu podporu mladým z chudých rodin, kteří studují střední a vyšší odborné školy. Ty pak z přidělených peněz platí školákům třeba ubytování na internátu, obědy ve školní jídelně nebo školní pomůcky a pracovní oděvy na praktické vyučování.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat