Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Míra softwarového pirátství v Česku klesla

Evropa

  5:49
Protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA) zveřejnila celosvětovou studii, podle níž tuzemská míra pirátství klesla o procentní bod na 38 procent. Česko tak patří k zemím s nejnižší mírou softwarového pirátství v regionu. Za evropským průměrem však stále zaostává.

Ilustrační foto. foto: InternetReprofoto

Softwarové pirátství na tuzemských osobních počítačích je opět na ústupu. Mezi roky 2007 a 2008 míra pirátství poklesla o jeden procentní bod. „V Česku se v roce 2008 užívalo nelegálně pouze 38 procent softwaru. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun (168 milionů USD),“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství, jehož průměr v  Evropské unii činí 35 procent. Studie zkoumala situaci ve 110 zemích světa a byla provedena nezávislou analytickou společnosti IDC, která se zaměřuje na průzkumy a analýzy v oblasti informačních technologií.

Za posledních čtrnáct let se v Česku podařilo snížit míru pirátství o 28 procentních bodů. Při srovnání s dalšími šestadvaceti členskými státy EU si Česko jako loni udrželo 11. pozici. Sousední Slovensko obsadilo šestnáctou příčku. Nejméně pirátského softwaru se užívá ve Spojených státech (20 %), v Japonsku (21 %) a Lucembursku (21 %), nejvíce pak v některých rozvojových asijských a afrických zemí, kde se legální software téměř nevyskytuje.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce jsou nelegální cestou šířeny operační systémy Windows, kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry a počítačové hry. Mezi v Česku nejčastěji poškozované výrobce softwaru patří firmy Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel, Borland a Symantec.

 

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....