Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým profesora Antonína Holého vyvíjí nový lék proti malárii

Věda

  14:56
PRAHA - Badatelský tým mezinárodně uznávaného profesora Antonína Holého z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd se snaží najít účinné látky proti malárii. Zástupci ústavu to dnes uvedli v tiskovém prohléšení.

Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie foto: CDC/Wikimedia

Pro vývoj budoucího léku je podle vědců důležité porozumět hlavě vývoji a životnímu cyklu parazita, který malárii způsobuje. Nejdůležitější je nalezení a využití rozdílů mezi metabolizmem parazita a hostitele.

"Na základě těchto rozdílů můžeme najít účinnou látku, která bude spolehlivě působit pouze na parazita a hostitelskou buňku nechá bez poškození," konstatuje Eliška Procházková z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd, která se v týmu profesora Holého na vývoji podílí. Cílem je zablokovat množení parazita v lidském organizmu v krevním stadiu.

Část výzkumu probíhá v Praze, testy nově připravených syntetizovaných látek pak pokračují na pracovišti v Austrálii.
Výzkum je ale stále na samém počátku. "Jsme v prvních dvou letech. Když si vezmeme, jak dlouho třeba trval vývoj léku proti HIV z laboratoře profesora Holého, tak to bylo zhruba 25 let," zdůrazňuje Procházková.

"Současně používaná antimalarika umožňují, abychom případný malarický záchvat prožívali méně obtížněji, bez komplikací, například bez neurologických poškození. Neznamená to ale, že bychom se malárií nemohli infikovat," vysvětluje Procházková.

Malárie nadále zůstává jedním z velkých zabijáků lidstva. Ročně se jí na světě nakazí čtvrt miliardy lidí a téměř milion z nich, nejčastěji jde o děti, zemře. Nemoc se vyskytuje ve více než 100 zemích světa.

"Parazitů rodu plazmodia je celá řada, na člověka působí čtyři druhy. Jde o parazity, jejímiž hostiteli jsou komár a člověk. Člověk je pouze mezihostitelem, protože v něm probíhá nepohlavní část životního cyklu. Hlavním hostitelem je komár," vysvětluje Procházková.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...