Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Proč rostliny ukládají nejvíce živin do slupky a ne do semen?

Věda

  5:23
Důležité látky nalezneme ve slupce, dužnině i v semeni plodů. V tom, kde se které z nich nacházejí, panuje ovšem poněkud zmatek. Na otázku odpověděl Mgr. Ivan Kulich, Ph.D., z Katedry experimentální biologie rostlin Přírodovědecké fakulty UK.

Dotaz je zajímavý především tím, že předpokládá, že ve slupce je více živin než v samotném semeni. Nevím, odkud toto tvrzení pochází, ale jednoduše není pravdivé. Často slyšíme, že nejlepší věc na bramboře nebo jablku je slupka, protože má nejvíc živin. Stejně tak se obecně ví, že celozrnná mouka je zdravější než obyčejná, a to právě proto, že ji tvoří i obalové části z obilek, které obsahují řadu důležitých látek jako vláknina, minerální látky, stopové prvky, vlákna a esenciální mastné kyseliny.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

V běžné řeči se naneštěstí slovo živina používá poněkud nesprávně - myslí se jím vitaminy, vláknina, stopové prvky apod. Zkrátka to, co je pro nás zdravé. Měli bychom jim tedy raději říkat zdravé látky. Živina je totiž v první řadě energeticky bohatá látka - tuk, cukr (škrob) a zásobní proteiny. Tyto látky jsou především zdrojem energie a stavebních látek. Například ze škrobu vytváří rostlina celulózu, hlavní stavební prvek těla rostliny.

Zásobní látky si rostliny střádají uvnitř - buď v endospermu, anebo přímo v těle embrya apod. Kupříkladu takové semínko řepky olejky (Brassica napus) obsahuje zásobní látky - kapénky tuku - přímo v embryu. Semenný obal je na živiny velmi chudý. Stejně je tomu u zrna kukuřice, kde je škrob nabohacený v endospermu, nikoliv v perikarpu (vnější vrstvě). Naopak slupka často akumuluje barviva, antioxidanty, má silné buněčné stěny (mnoho vlákniny) atd. A stejně jako salát ji považujeme za zdravou právě proto, že neobsahuje moc živin, ale hodně zdravých látek.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.