Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Tchyně, nebo tchýně? A kde se najednou vynořilo slovo bžunda? Duo Červená propiska učí zábavnou formou češtinu


Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková | foto: archiv Karly Tchawou Tchuisseu a Sabiny Strakové

Premium Rozhovor
Bohemistky, korektorky a autorky populárního instagramového účtu Červená propiska Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková o tom, jak se nenásilně skamarádit s pravidly českého pravopisu, o rozdílu mezi emailem a e-mailem a o tom, že nejsou žádné škrobené šprtky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

„Máte tam chybu! Jak tohle můžete nevědět?!“ Učitelé (nejen) češtiny někdy bývají posedlí testováním správnosti – a celé generace školáků pak buď zoufale krčí rameny, nebo rovnou rezignují, protože „tohle se nikdy nenaučí“.

Že přitom čeština může být i zábava a dopilovat se dá v každém věku, dokazují korektorky a kamarádky z vysoké Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková. „Čeština je jako sval. Pokud ho neposilujeme, ochabne,“ říkají. Pro své sledující na instagramovém účtu Červená propiska vytvářejí třeba oblíbené pondělní diktáty a shodně tvrdí, že čeština je láska.

Lidovky.cz: Dostaly jste někdy z diktátu horší známku než dvojku?
Karla: Jasně, na střední jsem nebyla zrovna vzornou studentkou. Známky mi byly celkem jedno. Teď trochu lituju, že jsem se tenkrát víc neopřela do jazyků, to jsem následně doháněla na vysoké.

Sabina: Samozřejmě. Měla jsem dokonce před každým diktátem šílenou trému a kolikrát jsem přepisovala slova na chybný tvar, protože jsem se vždy vystresovala a zmatkovala.

Lidovky.cz: Na instagramu Červené propisky máte přes 100 tisíc sledujících. Jsou sociální sítě dobrá cesta, jak naučit lidi správně česky?
Karla: Děti i dospělí tráví na internetu a sociálních sítích hodně času, proto se snažíme, aby se nenásilnou a hravou formou i něco přiučili. Já se právě dokážu skvěle vcítit do lidí, které učení nebaví. Měla jsem to stejně – učení, sebevzdělávání, mě začalo bavit až po vysoké, když mě do něj nikdo nenutil.

Sabina: Naším cílem vždy bylo, aby český jazyk nebyl strašákem. Věříme, že sociální sítě dovedou lidem češtinu přiblížit a postupně je opustí stres, který si někteří po dlouhá léta pamatují ze školních lavic.

Lidovky.cz: Češtinou, především korekturami a překlady, se živíte. Radíte se i tak někdy se slovníkem spisovné češtiny nebo jinou kodifikační příručkou?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...