Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Design

Ceny Czech Grand Design mají vítěze. Grand designéry se stala dvojice Herrmann & Coufal

Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala už během studia na UMPRUM a od té doby kontinuálně předvádějí výsledky své rozmanité práce a především svěží přístup k designu. Pozornost poutají jejich úspěšné spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty včetně výstav. foto: CCGD

Patnáctý ročník Cen Czech Grand Design má své vítěze. Ve středu byly v přímém přenosu na ČT art vyhlášeny nejlepší počiny za rok 2020 v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Letošními Grand designéry, tedy absolutními vítězi ročníku napříč kategoriemi, se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy byl za celoživotní přínos oboru uveden Jiří Pelcl.
  21:54
Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala už během studia...
Lappa studio / akustické panely Eclipse

Letošní vyhlášení proběhlo pouze na televizních obrazovkách, tedy bez hostů i oceněných. Cenu navrženou loňskou Grand designérkou Lucií Koldovou si vítězové převezmou při společném setkání začátkem června.

Výsledky Czech Grand Design 2020:

Absolutní vítězi, Grand designéři roku – Cena Erste Premier: Herrmann & Coufal

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: Herrmann & Coufal / svítidla Lift, Tension a Balance DIY projekt (Hornbach), svítidlo Capsule (Lucis), skříňka Roletta (FUTURO)

Módní designér roku: Jakub Polanka / kolekce F/W 2020, kolekce S/S 2021

Designér šperku roku: Zdeněk Vacek / kolekce Báze

Grafický designér roku: 20YY designers/ vizuální identita pro Muzeum literatury

Fotograf roku: Shotby.us / fotografie pro šperkařský editorial pro Dolce vita, fotografie pro Prague Pride, editorial pro Swarm Mag, portrét pro Katarzia a fotografie pro Project Sapience

Ilustrátor roku: Veronika Vlková, Jan Šrámek / ilustrace pro knihu Apolenka z modrotisku (Romana Košutková, Galerie výtvarného umění v Hodoníně)

Výrobce roku – Cena Design pro export: Tkalcovna Kubák / kolekce dek, plédů, koberců, ložního povlečení (Durch Duo), textilní produkty (IHOR)

Objev roku: Lappa studio / akustické panely Eclipse

Do Síně slávy byl uveden: Jiří Pelcl

Druhý rok po sobě se vyhlášení vítězů muselo obejít bez slavnostního ceremoniálu v divadle, jak bylo dříve pro Ceny Czech Grand Design zvykem. Vzhledem k trvajícím opatřením proti pandemii koronaviru proběhlo vyhlášení pouze na televizních obrazovkách. Přímý přenos byl protkán dokumentárním filmem o českém designu v roce 2020 v režii Tomáše Luňáka. Průvodci přímým přenosem ze studia České televize byli herci a muzikanti z formace Mutanti hledaj východisko Jan Vejražka a Jiří Konvalinka.

„Letošní ročník Cen Czech Grand Design zná své suverénní vítěze. Z výsledků je patrné, jak silný rok to byl, navzdory pandemii. Samozřejmě řada produktů a kolekcí byla iniciována ještě před touto složitou situací, protože vývoj novinek v designu není záležitostí několika měsíců. Akademie ocenila ekologický a sociální přístup ke vzniku výrobků, využití tradičních řemesel, ale i ryze osobní niterné projekty. Přes veškerá omezení uplynulého roku lze ročník 2020 Cen Czech Grand Design považovat za zcela plnohodnotný,“ shrnuje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design.

Interiéry navrhoval i pro Havla

Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru letos vstupuje Jiří Pelcl. Designér, architekt, pedagog a bývalý rektor UMPRUM je již několik dekád jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat. V rámci své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu.

Jiří Pelcl

Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master & Master a další. Jiří Pelcl patří mezi nejvýznamnější porevoluční osobnosti naší kultury. To potvrzuje nejenom jeho uvedení do Síně slávy Czech Grand Design, ale i jeho plánovaná retrospektivní výstava v Moravské galerii v Brně.

Autor: