Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bydlí designéři: terasa plná květin, zlatý ptáček a židle Bohém

Design

  6:50
Bydlí v bytě přízemí vily z roku 1914 v klidné části Břevnova přímo pod parkem Ladronka. „Oba zbožňujeme rostliny. Zabírají nám čím dál víc místa a pořád jich nemáme dost. Baví nás, jakým způsobem se vám péče o ně vrátí zpátky. Není nic hezčího než radost z nových lístků. I proto jsme moc rádi, že máme terasu a možnost si pěstovat vlastní bylinky, jahody a dokonce i olivy,“ říká designér Aleš Kachlík a jeho partnerka Tereza Voříšková.

Pracovní koutek s kozama od Michala Maláška pro Master & Master, Superior Objects, fíkus, Část světla Torque a modely pražského mobiliáře, klasická ikona kancelářské židle Vitra foto: Tereza Voříšková/Aleš Kachlík

Dům koupili a zrekonstruovali manželé Michael a Monika White. Díky skutečnosti, že je Michael architekt a Monika majitelka Le Patio, tak i v tomto malém prostoru dokázali postavit skvěle uspořádaný byt s chytře vyřešenými úložnými prostory, esteticky čistě zařízenou kuchyní i koupelnou.

„Cítíme se dobře všude. Vlastně se to mění během dne. Od rána do odpoledne trávíme nejvíce času v kuchyni a na terase. A to především kvůli světlu. Ranní a polední slunce jde přímo na terasu a do kuchyně, takže je tu příjemně… a taky klid. Odpoledne se sluníčko přesouvá na druhou stranu do ložnice, kde mám i pracovní stůl. Příjemná je i ozeleněná střecha garáže, na kterou máme výhled směrem do ulice. Teď v létě jsme odpoledne i večer dost často na terase. Ale určitě nejraději sedíme v kuchyni u jídla,“ říkají partneři společně. 

Oba zbožňují rostliny, které jim doma zabírají čím dál tím více místa. „Pořád jich nemáme dost. Baví nás, jakým způsobem se vám péče o ně vrátí zpátky. Není nic hezčího než radost z nových lístků. I proto jsme moc rádi, že máme terasu a možnost si pěstovat vlastní bylinky, jahody a dokonce i olivy,“ směje se designér. 

Modely mobiliáře a židle Bohém, brýle LUME z kolekce Past Future
Stolek od Aleše u části postele Terez

A kde naklupují nejraději doplňky do bytu? „Nemáme vyloženě oblíbený obchod, kam chodíme nakupovat. Rád si z každé pracovní cesty přivezu nějaký z mých oblíbených předmětů. Můj oblíbený je set Olio od Barber & Osgerby pro Royal Doulton, který jsem si přivezl z Anglie. Nejradši ale máme předměty navržené od kamarádů, se kterými funguje výměnný obchod. Takto máme doma třeba vázu od Romana Šediny, litery Superior Objects, ptáčka od Barbory Šimkové, fotografii sochy od Myrianne Giguère a tak dále,“ říká designér. 

A dodává: „Myslím, že nejsme úplně sběratelé, ale určitě ne proto, že bychom neměli rádi staré kusy nábytku. Spíš je to asi tím, že mám z každé práce řadu prototypů a je škoda se jich zbavovat nebo je nechávat ležet ve skladu. V kuchyni i na terase máme židle Bohém, ty jsou mojí realizací návrhu pro novou značku nábytku Meyto, kterou od jejího vzniku kreativně řídím. Z Meyta máme také prototypy židlí Eska a světla Hendl. K popelnicím přímo nechodíme, ale když se nám něco líbí…dostal jsem od Markéty a Petra Hákových kazovou část lustru TORQUE, kterou máme jako dekoraci.“

A jaký kus mají doma nejraději? „Já mám nejradši kozy od Michala Maláška, jsou vlastně takovou ikonou UMPRUM, máme jich několik párů a hodně putují. Ty jsem kupoval ještě dříve, než jsem začal studovat u Michala, Michala a Honzy na D3,“ říká Kachlík. a jeho parttnerka doplňuje: „Já zbožňuji židle Bohém od Aleše. Jednak jsem na něj pyšná, protože vím, kolik práce a úsilí stojí za rozbíháním první kolekce, ale také dobře fungují v prostoru, to je pak největší satisfakce i pro mě.“

Aleš Kachlík

Český designer Aleš Kachlík vytvořil jedinečnou kolekci brýlí, ve které sloučil historicky prověřené tvary obrub s moderními technologiemi, a vy si tak můžete pořídit ikonické, elegantní brýle mimořádné kvality. Mladý designér navrhl v rámci závěrečného bakalářského projektu řadu brýlí, jež nese název Contemporary Classics. Vznikla tím první kolekce ručně vyráběných, minimalistických brýlí značky LUME, kterou tvoří několik typů kulatých i hranatých brýlí, vycházejících z ikonických modelů, jako jsou pilotky nebo wayfarer. Vybírat můžete z dioptrických i slunečních brýlí. Kolekce uspěla v celonárodní soutěži, její autor zvítězil v jedné z nejprestižnějších kategorií a získal cenu Excelentní studentský design za rok 2015. Zároveň byl nominován na cenu Czech Grand Design 2015 v kategorii Objev roku. Aleš Kachlík absolvoval bakalářský program v ateliéru Produktového designu u Jana Čapka na FUD UJEP v Ústí nad Labem a navázal magisterským programem v ateliéru Produktového designu pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka na pražské UMPRUM. 

Autor: