Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

K práci s kůží mě přivedla moje máma. Od té doby jsem řemeslo neopustil, říká kolumbijský designér

Linderman Ariza Quintana foto: Bagind

Rozhovor
Vyhledávat po celém světě malé výrobce batohů, kabelek a kožených doplňků, dávat jim práci a doslova měnit životy. To je sen mladého českého cestovatele, dobrodruha a podnikatele Lukáše Matějčka. Po čtyřech letech od doby, kdy začal spolupracovat s Indem Dennisem a založil firmu Bagind, se rozhodl pro další krok – expanzi do Kolumbie. Spojil se s Kolumbijcem Lindermanem Ariza Quintanou.
  5:00

Lidovky.cz: Hovězí kůže a canvas, to jsou materiály, ze kterých budete tvořit autorské batohy pro českou značku. Kde je získáváte a můžete popsat, v čem spočívají jejich vlastnosti?
Hovězí kůže i canvas jsou materiály, se kterými pracuji nejradši. Během samotné výroby myslíme na udržitelnost a životní prostředí. Materiály získáváme z místních zdrojů od dodavatelů, které osobně známe, a můžeme se za kvalitu a jejich postupy zaručit. Všechny výrobky jsou vyráběny ručně a výsledné kousky, ať už batohy nebo kabelky, se od sebe mohou nepatrně lišit. Odstín kůže, prošití nebo detaily jsou vždy trošku jiné. Přírodní materiál v sobě nese i svůj příběh. Na kůži se mohou objevit škrábance nebo stopy po kousnutí hmyzem. Kůže se také mění v závislosti na tom, jak je vystavena slunečním paprskům. Každý kus je unikátní a v tom tkví krása ruční výroby.

Linderman Ariza Quintana

Linderman Ariza Quintana se s Lukášem Matějčkem seznámil po cestách v Kolumbii v malém městečku Villa de Leyva. Okamžitě je spojila vášeň ke koženým výrobkům. Linderman kombinuje ve výrobcích pružnost a robustnost bavlny s majestátností pravé hovězí kůže. Nebojí se experimentovat s odolnými a nepromokavými materiály, aby obsah zavazadla zůstal v bezpečí.

Materiály, které používáme, jsme vybrali pro jejich funkční, ale také estetické vlastnosti. Přemýšlíme, jak výrobky stárnou a jak budou vypadat za dlouhá léta. Používáme vyčiněnou lícovou hovězí kůži s nádhernou strukturou v kombinaci s bavlněnou tkaninou. Kůži a další materiály zpracováváme ekologickou formou a nepoužíváme žádnou syntetickou svrchní úpravu.

Lidovky.cz: Jak jste se vlastně s Lukášem Matějčkem setkali? Dozvěděl se on o vás nebo vy o něm?
Lukáš mě kontaktoval na sociálních sítích. Napsal mi, že cestuje po Kolumbii a rád by viděl, jak probíhá výroba koženého zboží, které prodávám ve svém malém krámku. Pak opravdu přijel a strávili jsme spolu 8 dní, během kterých jsme si sedli nejen lidsky, ale i pracovně. Ukázal jsem mu, jak a kde žiji, jaká je moje technika a zásady výroby, a vyrobil jsem prvních pár prototypů pro jeho značku. 

Lidovky.cz: Jaká byla vaše cesta k tomu, že jste začal vyrábět ručně vyráběné produkty?
Může za to moje maminka. Ke kožedělné výrobě jsem se dostal právě díky ní. V roce 2009 jsme společně vytvořili první batoh, který dodnes mám a používám. Všem přátelům a lidem na ulici se batoh moc líbil. Tak vznikl nápad pustit se do výroby kožených doplňků. Zasvětil jsem tomu svůj život a jsem nadšený, když vidím šťastné výrazy ve tvářích svých zákazníků. To mi dělá největší radost.

Lidovky.cz: Kdo všechno z vaší rodiny by měl z případného úspěchu projektu na Hithitu radost?
Určitě to bude celá moje rodina bez výjimky. Díky podpoře na Hithit a spolupráci s Bagind můžeme realizovat spoustu dalších společných snů. Myslím také na ostatní, které mohu díky těmto novým příležitostem zaměstnat. Určitě je to pozitivní i pro podporu místní ekonomiky a jsem za nové výzvy a pracovní příležitosti moc vděčný. Po náročném pandemickém roce se všichni na zajímavou spolupráci těšíme.

Linderman Ariza Quintana

Lidovky.cz: Jak nyní vypadá váš běžný den a co všechno se změní, až se podaří novou výrobu rozjet?
Moje běžné dny jsou v současné době vlastně velmi klidné. Vstávám velmi brzy, kolem půl šesté ráno. Den mi skvěle nastartuje procházka s mojí milovanou fenkou Kiarou, poté se nasnídám a jdu do své dílny. Během dne pracuju na výrobě nových kousků nebo vytvářím nové prototypy. Potkávám také spousty nových lidí, ať už turisty nebo místní, kteří mě navštěvují v mé dílně. Jednou týdně rád chodím na túru do hor, kde si vyčistím hlavu, hledám inspiraci a nabíjím se energií. Díky Bagind se má rutina jistě změní a práce bude více, na což se moc těším. Mám rád výzvy.

Lidovky.cz: Byl jste někdy v České republice? Víte něco o našem národu nebo zvyklostech? Ptám se proto, že bych ráda věděla, jestli budete batohy pro náš trh nějak přizpůsobovat?
Nikdy jsem neopustil Kolumbii, přesto jsou moje batohy v mnoha částech světa. Bohužel moc české zvyky a tradice neznám, ale budu se moc těšit, až Česko navštívím a vaši krásnou zemi poznám.

Lidovky.cz: Máte už představu, jak bude vypadat celková logistika vašeho společného projektu s ohledem na světovou pandemii?
Kvůli pandemii procházíme ekonomicky složitou situací. Jsem rád, že máme s Bagind společnou strategii. Díky tomu, že využíváme materiály, které jsou vyráběny přímo v Kolumbii, nejsme závislí na zahraničních dodavatelích. Rovněž tím šetříme uhlíkovou stopu. Po výrobě přímo v kolumbijských horách budou putovat produkty přímo do Česka, kde se dostanou do rukou koncového zákazníka.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...