Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Design

Podzimní festivaly sázejí na české umělce a řeší bezpečnost tisíců návštěvníků

Karlínské náměstí se v sobotu proměnilo díky Signal Festivalu. foto: Michal TurekMAFRA

Nouzový stav v zemi zásadně ovlivnil celou českou kulturu a jeho dopad se nevyhne ani velkým podzimním akcím jako je Signal Festival nebo Designblok. Na koronavirovou krizi reagují po svém, pár změn však mají společných: letos budou bez zahraničních hostů a bezpečnost má pro organizátory jednu z nejvyšších priorit.
  5:25

Protože se ve společnosti stále více mluví o druhé vlně pandemie, která by mohla dorazit do tuzemska právě v podzimních měsících, festival světelných instalací a videomappingu Signal stejně jako festival dokumentárních filmů Ji.hlava pracují s více verzemi své podoby. 

„Vypracovali jsme několik scénářů, jak by mohl Signal Festival v říjnu proběhnout a je jasné, že nás čekají změny. Budeme pracovat převážně s českými umělci, objevíme pro návštěvníky nové lokace mimo centrum a nevylučuji, že nebude oproti minulým ročníků méně instalací,“ říká Martin Pošta, ředitel Signal Festivalu. O zrušení nebo přesunu organizátoři festivalů neuvažují, „Ji.hlavu vnímáme jako závazek vůči filmařům i divákům. Konkrétní změny vyplynou z dané situace na podzim,“ dodává ředitel jihlavského festivalu Marek Hovorka.

Návštěvníky přivítal také primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který rovněž připomněl...
Největší instalace od Jakuba Peška každý večer pomocí čtyř laserů pokryje...

Výrazné změny nastanou pro akce v oblasti programu. Uzavření hranic s vybranými zeměmi se dotkne zahraniční účasti umělců i návštěvníků akcí. „Vzhledem k omezením v letecké dopravě se mezinárodní tým fashion weeku zredukuje na Českou republiku a Slovensko. Podzimní edice se také bude muset obejít bez obvyklé účasti zahraničních novinářů a fotografů,“ vysvětluje za Mercedes-Benz Prague Fashion Week Lukáš Loskot.

Na české autory sází i Designblok. „Naší největší změnou je přesun hlavního výstavního prostoru do kláštera svatého Gabriela v Holečkově ulici a z pochopitelných důvodů se letos zaměříme především na podporu českého designu,“ říká Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Maximální ochrana návštěvníků

Jak však organizátoři zajistí bezpečnost pro tisícovky návštěvníků? Shodují se na tom, že se budou řídit aktuálními nařízeními ze strany Vlády České republiky a snažit se tak zajistit maximální možnou ochranu nejen pro návštěvníky, ale také pro všechny členy organizačních týmů. Někteří snižují kapacity jednotlivých akcí a rozestupy mezi návštěvníky řeší přesunem částí programu do venkovních prostor.

Designblok chystá venkovní instalace a virtuální platformu, která umožní návštěvu znevýhodněným skupinám a zahraničním návštěvníkům. Signal Festival požádal o spolupráci a supervizi epidemiologa Rastislava Maďara a jihlavský filmový festival hledá řešení pro seniory nebo vážně nemocné, jejichž účast je v ohrožení. Mercedes-Benz Prague Fashion Week zase považuje jako samozřejmost dezinfekci prostor a distribuci ochranných pomůcek.

I přes komplikace čeká Čechy nabitý kulturní podzim. Signal Festival přinese novou trasu, Mercedes-Benz Prague Fashion Week prezentaci návrhářky Liběny Rochové, Designblok interaktivní výstavu na téma Vášeň od designéra Jana Plecháče a v Jihlavě se představí tradičně nejnovější české i zahraniční dokumentární filmy, retrospektivy i přehled současné experimentální tvorby. 

Pro mnohé české kulturní akce bude podzimní dění stěžejní a možná rozhodne o jejich budoucnosti, pro festivaly tak bude důležitá více než kdy jindy podpora jejich fanoušků a návštěvníků.

1) Nastanou v rámci akce nějaké změny způsobené korona krizí?

2) Jak budete zajišťovat bezpečnost návštěvníků v rámci akce?

3) Jaká největší lákadla podzimní ročník přinese?

Signal Festival, citace Martin Pošta, ředitel festivalu

1) Nouzový stav v zemi zásadně ovlivnil celou českou kulturu a jeho dopad se nevyhnul ani Signal Festivalu. „Už teď víme, že nás krize ekonomicky zasáhla. Vypracovali jsme proto několik scénářů, jak by mohl festival v říjnu proběhnout a je jasné, že nás čekají změny. Budeme pracovat převážně s českými umělci, objevíme pro návštěvníky nové lokace mimo centrum a přineseme novou trasu. A nevylučuji, že nebude oproti minulým ročníkům méně instalací, finální podobu osmého ročníku ovlivní dění letních měsíců,“ říká ředitel festivalu Martin Pošta.

Martin Pošta, ředitel festivalu Signal

2) Již nyní organizátoři řeší přípravu festivalu z pohledu bezpečí návštěvníků. O spolupráci a supervizi požádali epidemiologa Rostislava Maďara. „Jsme s Martinem Poštou v kontaktu, poskytl jsem týmu festivalu doporučení a své názory na celou současnou situaci i její možný vývoj. Řešíme, jaká zavést opatření, aby reflektovala počet lidí a prostor, ve kterém se budou pohybovat,“ upřesňuje Rostislav Maďar.

3) Letošním tématem festivalu je „Plan B“, umělecká díla se budou věnovat problematice spojené s globálním oteplováním, klimatickým změnám a budoucnosti soužití člověka s planetou. Festival se uskuteční čtyři podzimní večery od 15. do 18. října a součástí jeho programu bude umělecký videomapping, světelné i interaktivní instalace.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, citace Marek Hovorka, ředitel festivalu

1) Připravujeme hned několik festivalů najednou. Dnes pracujeme se čtyřmi verzemi, které reagují na možné situace v Česku i ve světě na konci října. O zrušení nebo odsunutí letošního ročníku neuvažujeme. Ji.hlavu vnímáme jako závazek vůči filmařům i divákům. Konkrétní změny vyplynou z dané situace.

Marek Hovorka s vizuálem letošního ročníku festivalu.

2) Vše záleží na situaci na konci října. Snažíme se promýšlet konkrétní opatření a reagovat budeme flexibilně. V současné době se situace mění z týdne na týden, takže není možné být teď konkrétní. Hledáme také nová řešení pro ty diváky, kteří patří mezi ohrožené skupiny, a festivalu se možná letos nebudou moci zúčastnit, například pro seniory nebo vážně nemocné.

3) Letošní program představí tradičně nejnovější české i zahraniční dokumentární filmy, retrospektivy i přehled současné experimentální tvorby. Nechceme, aby byl letošek zapsaný jako rok ‚opuštěných filmů’, na které se kvůli pandemii zapomnělo a nedostaly se k divákům. I proto je pro nás důležité letošní Ji.hlavu uspořádat a těšíme se na ni.

Designblok, Jana Zielinski, ředitelka festivalu

1) Letošní Designblok proběhne od 7. do. 11. října. Zásadní změny jsme naplánovali už před krizí. Tou největší je přesun hlavního výstavního prostoru do kláštera svatého Gabriela v Holečkově ulici. Prostor nám umožní kombinovat specifickou historickou architekturu se špičkovým současným designem, což byla vždycky přidaná hodnota Designbloku.

Je to tak trochu návrat ke kořenům festivalu – v minulosti se konal v továrních halách v Karlíně, na botelu, v grandhotelu Evropa na václavském náměstí nebo Nákladovém nádraží Žižkov.

2010 Šaty, Hana Zárubová; skleněná karafa, Chmara. Rosinke. V roce 2010 byla...

Z pochopitelných důvodů se letos zaměříme především na podporu českého designu. Naším dlouhodobým cílem je posílit roli designu v českém průmyslu a vytvořit více příležitostí pro designéry.

Navíc jsme vymysleli program Můj sen, který umožní designérům realizovat projekt, který mají v šuplíku, ale neměli na něj čas, nebo peníze. Jedná se o další z podpůrných programů Designbloku pro české designéry. Posilujeme pochopitelně i online platformu. Omezený bude letos zahraniční program, stejně jako účast zahraničních značek a designérů. V tomto směru ovlivnila koronakrize Designblok poměrně výrazně.

2) Sledujeme samozřejmě všechna aktuální opatření. Naštěstí je nejsilnější částí Designbloku ta výstavní, která bude navíc umístěná v obrovském prostoru, takže se nám bezpečnost návštěvníků podaří držet pod kontrolou. Připravujeme také venkovní instalace a virtuální platformu, která umožní návštěvu Designbloku znevýhodněným skupinám a zahraničním návštěvníkům.

3) Interaktivní přístup k hlavní výstavě na téma Vášeň připravuje Jan Plecháč. Návštěvníci si budou moct řadu věcí přímo vyzkoušet. Klášter má sám o sobě velké kouzlo a většina instalací designérů a výrobců bude připravená přímo pro jednotlivé místnosti. Mimořádná bude také přednášková místnost v trezoru. Art House bude letos umístěn do Musaionu Národního muzea v Letohrádku Kinských a bude se věnovat především kooperaci řemesla a designu. Já osobně se nejvíc těším na Ambit kláštera, kde bude umístěna speciální zóna pro setkávání návštěvníků s vystavujícími.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week, Lukáš Loskot, ředitel

1) Rozhodli jsme se sloučit jarní a podzimní edice do jedné. Návrháři tak mohou návštěvníkům prezentovat kolekci FW20 formou see-now-buy-now, nebo si zvolit tradiční model a uvést kolekci SS21.

Lukáš Loskot, ředitel Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Tendence slučování pánských a dámských kolekcí v rámci jedné přehlídky, která se začíná prosazovat na jiných mezinárodních týdnech módy, se u nás uplatňuje již od mého nástupu do vedení MBPFW, a tudíž necítíme potřebu změny. Slučování sezón je dle mého názoru dalším nevyhnutelným krokem.

2) Budeme se řídit aktuálními nařízeními ze strany Vlády České republiky a snažit se tak zajistit maximální možnou ochranu nejen pro návštěvníky, ale také pro všechny členy organizačního týmu MBPFW.

Samozřejmostí bude dezinfekce prostor a distribuce ochranných pomůcek. V současné době jsme také upravili kapacitu celé akce. Vzhledem k omezením v letecké dopravě se mezinárodní tým backstage zredukuje na Českou republiku a Slovensko. Podzimní edice se také bude muset obejít bez obvyklé účasti zahraničních novinářů a fotografů.

3) Mohu prozradit, že se návštěvníci opět po roce mohou těšit na prezentaci Liběny Rochové. Představí se návrhář Jiří Kalfař, jenž své kolekce v minulosti prezentoval například na fashion weeku v New Yorku či v Londýně.

Autor: