• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Obrazem

Setkáme se u víru, Velčovského plastika zdobí pražskou pasáž

Design
  •   7:48
Nejen pod ocasem či pod koněm, ale také třeba pod vírem. Praha je městem pasáží, které se staly nejrůznějšími místy pro setkávání. Zřejmě nejznámější je v tomto ohledu Lucerna. Na paty by jí šlapat měla pasáž Myslbek v ulici Na Příkopě. Tam je teď nejnověji instalována obří skleněná plastika zvaná Vortex. Pod křídly sklářského gigantu Lasvit ji navrhl designér Maxim Velčovský.

Proč právě skleněný vír? „Úplně přirozeně vykrystalizoval tento tvar. Je to energie, která tu na Příkopech je a potkává se v této kopuli. Vír se energicky vznáší směrem nahoru,“ popsal během slavnostního odhalení Velčovský, který letos slaví 40. narozeniny.

Skleněný vír, jak lze slovo Vortex také volně přeložit, má hned několik nej. Nejenže jde o největší dílo, které Velčovský ve své prozatímní kariéře vytvořil, ale rovněž je to největší skleněná instalace ve střední Evropě. Statistika mluví za vše. Vortex má 12 metrů na šířku, sedm metrů na výšku, váží jeden a půl tuny a tvoří jej necelých sedm set ručně foukaných trubek z hutního skla.

Velčovského skleněná plastika je největší ve střední Evropě.
Velčovského skleněná plastika je největší ve střední Evropě.

„Několik týdnů jsme simulovali, jak to bude vypadat. Jednotlivé části se otáčejí na pěti osách, není proto jednoduché nastavit algoritmus tak, aby se jednotlivé části nedotýkaly,“ upozornil designér s tím, že Vortex má obdobně jako většina rozsáhlých instalací Lasvitu externí osvětlení.

Mysteriózní výklad

Slovo Vortex znamená v angličtině vír. Nicméně jeho výklad je mnohem širší, respektive přesah má mysteriózní. Jeho konotace spadají do oblasti parapsychologické, je to totiž místo, které vykazuje relativně trvalé fyzikální anomálie.


Autor: toh