Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Sklo zažívá renesanci. Podívejte se na práce studentů vystavené v galerii Kvalitář

Rozmanité přístupy studentů SKLA FUD UJEP | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozmanité přístupy studentů SKLA FUD UJEP | foto: Kvalitář

Sklo jako fenomén zažívající svou vrcholnou renesanci. Sklo jako komodita, umělecké dílo i materiál budoucnosti. Nové přístupy zpracování skla, na výstavě s názvem 1MATR1KULACE představí ateliér Skla z Ústí nad Labem v galerii Kvalitář.

Letošní rok designových výstav galerie Kvalitář věnovala sklu. Jednotlivé práce studentů v sobě nesou umělecké, konceptuální, kinetické i technicistní aspekty a nebojí se experimentu.

Nikola Čermáková, Odrazit a rozhoupat, kynetický objekt co svítí ve tmě
Instalace 01 ve tvaru jedničky

„Projekt studentů ateliéru Skla perfektně zapadá do dlouhodobého konceptu Kvalitáře, který se věnuje prolínání umění a designu. Soustředíme se na umělecká díla s aspekty designu a zároveň na design s přístupem volné tvorby,“ dodává kurátor Jan Dotřel.

I expozice samotná je koncipována jako procesuální projekt, do kterého v průběhu jeho trvání kurátorsky zasáhne několik osobností českého designu. Těmi budou Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deFORM, kurátor a teoretik Adam Štěch, kurátor a vedoucí sbírky Skla Uměleckoprůmyslovéh muzea Milan Hlaveš a kurátor Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. 

Objekty od Studia LLEV

Během trvání výstavy budou tak budou moci návštěvníci navštěvovat doprovodný program v podobě přednášek a sledovat proměnu instalace. Na vernisáži proběhne křest katalogu, který vychází k příležitosti výstavy. Katalog představí nový koncept ateliéru, založený na tvůrčím dialogu mezi pedagogy a studenty.

Historie ateliéru Sklo z Ústí nad Labem sahá až k samotným počátkům mladé ústecké univerzity a byl to právě vznik tohoto výtvarného sklářského oboru, při pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v roce 1992, který později inicioval i založení samostatné Fakulty umění a designu, přesně před 25 lety.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!