Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Díky zlepšení vztahů s Kubou ochutnají Američané opět kubánský rum

Havana club | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havana club | foto: Jiří Ševčík

MIAMI Američané si díky ohlášenému záměru normalizovat vztahy mezi Havanou a Washingtonem budou moci brzy dopřát legendární koktejl Cuba Libre s pravým kubánským rumem. Dovozní embargo nadále platí, takže kubánský rum bary ve Spojených státech nezaplaví.

Američtí cestovatelé s oficiálním povolením pro návštěvu Kuby si díky uvolněným dovozním omezením pro zboží k osobní spotřebě budou moci malé množství destilátu z cukrové třtiny užít i doma, napsala agentura AP.

Prozatím není jasné, co diplomatická změna mezi Kubou a USA přinese rumovému impériu Bacardi. Tato společnost musela Kubu po převratu v roce 1959 vedeném Fidelem Castrem opustit, podnik pak Castro znárodnil. 

Ačkoli v minulosti Bacardi nechávalo dveře k návratu na Kubu otevřené, prozatím firma nechce o možném zrušení amerického embarga spekulovat. Společnost na dotaz AP pouze uvedla, že bude sledovat dopady očekávaného tání ve vztazích mezi Havanou a Washingtonem.

K TÉMATU:

Lid vs Bacardi

Společnost Bacardi prodává ve Spojených státech rum pojmenovaný Havana Club, ten je ale rozdílný od stejnojmenného rumu, který mohou koupit zákazníci v České republice. 

Bacardi sice od roku 1997 vlastní originální recept rodiny Arechabalů, která za původní značkou Havana Club stojí, prodávat ho pod tímto označením smí ale jen v USA. V ostatních zemích se jako Havana Club prodává rum kubánské společnosti Havana Club International. Bacardi navíc svůj rum Havana Club destiluje v Portoriku.

Kvůli názvu Havana Club vedly firma Bacardi a francouzská společnost Pernod Ricard v USA dlouholetý spor. Pernod Ricard, který má v Havana Club International poloviční podíl, zbytek patří kubánské vládě, si již v USA po prohrané soudní bitvě zaregistroval název Havanista. Tak by se měl kubánský rum Havana Club v případě odvolání embarga na americkém trhu jmenovat.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...