Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Díky zlepšení vztahů s Kubou ochutnají Američané opět kubánský rum

Havana club | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havana club | foto: Jiří Ševčík

MIAMI Američané si díky ohlášenému záměru normalizovat vztahy mezi Havanou a Washingtonem budou moci brzy dopřát legendární koktejl Cuba Libre s pravým kubánským rumem. Dovozní embargo nadále platí, takže kubánský rum bary ve Spojených státech nezaplaví.

Američtí cestovatelé s oficiálním povolením pro návštěvu Kuby si díky uvolněným dovozním omezením pro zboží k osobní spotřebě budou moci malé množství destilátu z cukrové třtiny užít i doma, napsala agentura AP.

Prozatím není jasné, co diplomatická změna mezi Kubou a USA přinese rumovému impériu Bacardi. Tato společnost musela Kubu po převratu v roce 1959 vedeném Fidelem Castrem opustit, podnik pak Castro znárodnil. 

Ačkoli v minulosti Bacardi nechávalo dveře k návratu na Kubu otevřené, prozatím firma nechce o možném zrušení amerického embarga spekulovat. Společnost na dotaz AP pouze uvedla, že bude sledovat dopady očekávaného tání ve vztazích mezi Havanou a Washingtonem.

K TÉMATU:

Lid vs Bacardi

Společnost Bacardi prodává ve Spojených státech rum pojmenovaný Havana Club, ten je ale rozdílný od stejnojmenného rumu, který mohou koupit zákazníci v České republice. 

Bacardi sice od roku 1997 vlastní originální recept rodiny Arechabalů, která za původní značkou Havana Club stojí, prodávat ho pod tímto označením smí ale jen v USA. V ostatních zemích se jako Havana Club prodává rum kubánské společnosti Havana Club International. Bacardi navíc svůj rum Havana Club destiluje v Portoriku.

Kvůli názvu Havana Club vedly firma Bacardi a francouzská společnost Pernod Ricard v USA dlouholetý spor. Pernod Ricard, který má v Havana Club International poloviční podíl, zbytek patří kubánské vládě, si již v USA po prohrané soudní bitvě zaregistroval název Havanista. Tak by se měl kubánský rum Havana Club v případě odvolání embarga na americkém trhu jmenovat.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
NADŠENÝ PROGRAMÁTOR C#

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč