Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Someliéři testovali až 130 let stará vína. Lahev by mohla stát i 750 tisíc

Jídlo

  20:19
Na zámku Bečov someliéři v neděli ochutnali některá z vín, která byla nalezena v roce 1985 společně s relikviářem sv. Maura. Až 130 let stará vína byla dosud ohodnocena na 20 milionů korun. Nedělní degustace speciální metodou bez otevření lahve ale potvrdila vysokou kvalitu vín a jejich hodnota bude určitě vyšší než odhad.

Na snímku jsou zleva jsou Andreas Wickhoff, držitel titulu Master of Wine, a vynálezce degustačního zařízení Greg Lambrecht a český someliér Jakub Přibyl foto: ČTK

Na degustaci se podíleli Andreas Wickhoff, držitel titulu Master of Wine, český someliér Jakub Přibyl a Greg Lambrecht, vynálezce degustačního zařízení Coravin.

Unikátní přístroj Coravin tenkou jehlou zajede pod korek a netečným plynem argonem vytlačí malé množství vína, aniž by se do lahve dostal vzduch.

Nejdražší lahve by se podle someliéra Jakuba Přibyla daly prodat i za 750 tisíc...
Someliér Jakub Přibyl

Lambrecht pro nedělní bečovskou degustaci nechal vyrobit speciálně upravený přístroj, který využívá nižšího tlaku, aby se staré lahve nepoškodily.

Podle třikrát po sobě zvoleného nejlepšího českého someliéra Jakuba Přibyla by se nejdražší lahve daly prodat i za 750 tisíc korun za lahev.

Relikviář svatého Maura

Jaké je víno z 19. století? Znalci otevřou láhve ukryté s relikviářem sv. Maura

Vzácnou románskou památku ze 13. století, relikviář svatého Maura, ukryla spolu s víny pod podlahu rodina Beaufort-Spontin. Ta vlastnila zámek a hrad Bečov v letech 1838–1945. Po válce byli odsunuti a s největší pravděpodobností počítali s tím, že si jednou cennosti vyzvednou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!