27. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Chřestová sezona se prodlužuje. Kvůli zimě a povodním

Bílý chřest je obecně v Evropě žádanější. Zelený je jen okrajová záležitost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílý chřest je obecně v Evropě žádanější. Zelený je jen okrajová záležitost. | foto: Shutterstock

HOSTÍN U VOJKOVIC Chřestová sezona v Česku bude kvůli dlouhé zimě asi o dva týdny prodloužena. Český chřest je žádaným zbožím v zahraničí, většina jej ale zůstane v Česku.

Chřestová sezona končí obvykle koncem června. Vzhledem k dlouhé zimě ale letos začal chřest růst později a sezona se asi o dva týdny prodlouží. "Po dohodě s našimi agronomy jsme sezonu prodloužili, ještě první dva týdny v červenci bude. Je to celkem výjimečná věc, není to úplně běžné," řekl řekl marketingový ředitel společnosti Český chřest z Hostína u Vojkovic na Mělnicku Jan Charvát.

Český chřest

Tuzemský chřest má dva základní druhy - bílý a zelený. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu pěstování - bílý vyrůstá z takzvaných hrobů pod plachtami bez přístupu světla. Zelený dorůstá na světle, má menší objem a menší výnos a je dražší.

Chřest.

Nedávné povodně zatopily skoro polovinu půdy, škody šly podle Charváta do milionů. "Příjemně nás ale překvapilo, že nám některé supermarkety nabídly smlouvu do budoucna, když se doslechly, že hrozí zánik českého chřestu," dodal Charvát.

Ještě před třemi lety se do zahraničí vyváželo více než 90 procent českého chřestu. Minulý rok to bylo 70 procent a letos už zůstává v Česku 70 procent sklizně. Velmi poptávaný je český chřest například v Nizozemsku a v Německu. "Mohli jsme sklizeň vyvézt do zahraničí i za vyšší cenu, ale raději ho necháme tady, protože bude čerstvější, a má to nějakou logiku," uvedl Charvát. Češi podle něj začali doceňovat chuťové a léčivé účniky chřestu a rozeznají kvalitu toho českého ve srovnání se zahraničním.

Lidovky.cz, ČTK