Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čínští kuchaři vzdávají hold velkému gurmánu Konfuciovi

Jídlo

  9:28
ČÍNA - Moudrý Konfucius, velký gurmán, zbožňovaný v Číně po staletí, ale za maoismu pranýřovaný, se nečekaně vrací do této asijské země přes kuchyni a šéfkuchaři ve snaze obnovit dávné tradice mu vzdávají čest.

Socha Konfucia foto: Reprofoto

Píše o tom agentura AFP. A je to samozřejmě v Čchü-fu, rodném městě filozofově ve východní provincii Šan-tung, kde se v roce 551 před Kristem narodil a v roce 479 zemřel, kde nyní restauratéři v uličkách starého města udávají tón.

ČTĚTE TAKÉ:

Na jídelníčku je Kniha písní a kniha rituálů gingko, dvě Konfuciovy klasiky ztvárněné desertem spíše hustým, lehce slazeným, z moučky ze žlutého hrachu a podávaným v podobě knihy skrápěné oříškovým medem. Gingko, strom těšící se pověsti nejstaršího na světě, dodává pokrmu "léčebný" rys, který čínská kuchyně někdy ráda svým jídlům uděluje.

V luxusním hotelu Šang-ž´-la, kde jedno jídlo může stát v přepočtu až 1900 Kč, tvoří verzi Knihy písní a knihy rituálů gingko jakási "podzimní hruška" zdobená čínským znakem pro poezii.

Dezert je vytvořen z dlouho a pomalu vařených datlí zdobených lotosovým květem a oříšky gingko, to vše je zalito karamelovou omáčkou s medem z vonokvětky, která má jasmínový parfém. Polévka s osmi poklady Konfuciovy říše je delikátní směsí z mořských plžů, mořských okurek a ryb.

Vztahy s čínskými cisaři

"Konfuciánská kuchyně" se inspiruje pokrmy připravovanými v Čchü-fu po staletí, desítkami generací Konfuciových potomků, kteří žili v rezidenčních částech obrovského paláce, jenž byl k jeho slávě vybudován, a těšili se výhodám těsných vztahů s čínskými císaři.

Na jejich tabulích se vyvíjela stále rafinovanější kuchyně pro bankety pořádané pro vysoké úředníky, ujišťují dnes stoupenci této nové kuchyně.

Pro mudrcovy potomky se vše zhroutilo ve 20. století s japonskou invazí, občanskou válkou a vítězstvím komunismu v roce 1949. Tehdy již 77. generace Konfuciových potomků uprchla z Čchü-fu na Tchaj-wan.

Za Mao Ce-tunga se konfuciánství stalo symbolem minulosti, kterou bylo třeba vykořenit. Za kulturní revoluce v letech 1966-76 zničily Rudé gardy konfuciánské chrámy a vedly nelítostný boj proti kuchařům, kteří byli nositeli "reakčního" umění.

"Kulturní revoluce izolovala téměř čtyři generace," říká Wang Sin-kan, kterou v roce 1980 ministerstvo obchodu pověřilo, aby rehabilitovala konfuciánskou kuchyni. Dnes tato dáma stojí v čele Asociace pro kulinářský výzkum v Šan-tungu. Rehabilitace toho, co bylo "konfuciánskou kuchyní", však zůstává výzvou, jež ponechává volné pole různým interpretacím.

"Někteří se této značky zmocnili, aniž by znali pokrmy, kulturu a historii. Výsledkem je to, že tuto kuchyni nedokážou vytvořit," uvádí paní Wang. Filozofovo učení, zahrnující respekt k hierarchii, pořádku a předkům, mělo obrovský vliv na asijské společnosti a až do 20. století i na Čínu.

Konfucius jako značka

Profesor na Hamiltom College v New Yorku Thomas Wilson uvádí, že komunisté využívají Konfucia jako značky, chtějí získat kulturní vliv ve světě a podle potřeby se přitom opírají o největší postavy čínské civilizace. Příkladem toho je více než 300 Konfuciových institutů otevřených v posledních letech v 90 zemích, které mají šířit čínský jazyk a kulturu.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...