130 let

Dušené hovězí po čínsku

Dušené hovězí po čínsku

Jídlo
  •   10:11
Jedna pražská rodina - Vavrouškovi se jmenují - pěstuje krásný rituál. Rok co rok na Štěpána po Vánocích sezvou široké příbuzenstvo a všichni už vědí, co bude na talíři: hovězí na zázvoru! Vždycky vaří hlava rodiny.
Dva dny předtím maso nakládá do zázvoru, dlouze pak peče, podává s rýží... no zázrak. U Vavroušků neměl zázvor šanci ocitnout se v zapomnění tak, jako ve většině českých domácností. Dneska se stává hitem - i v čerstvé podobě se dá koupit v každé dobré zelenině.
Že je to nejen skvělá, ale také nesmírně zdravá pochutina, věděla přesně i Magdalena Dobromila Rettigová, která s ním ve svých receptech počítala a nešetřila. Pojďme tedy spolu zázvor znovu oprášit. Chutná opravdu báječně.

Čtyři podoby zázvoru
Zázvor dnes seženete v prodejnách "na čtyři způsoby". Mletý, kandovaný nebo například v japonských restauracích u sushi. Nejlepší je ale zázvor čerstvý. Slupka čerstvého zázvoru vzhledem i barvou připomíná slupku nových brambor a čerstvý oddenek je uvnitř výrazně světle žlutý. Kilo stojí podle sezony a prodejního místa od 70 do 120 korun. Cena je to sice vysoká, ale do kuchyně vám stačí opravdu velmi malý kousek.

Mletý je nejběžnější
Nejsnáze seženete zázvor mletý -tedy sušený oddenek. Jeho chuť už není tak razantní a agresivní, má však velmi široké použití. Seženete ho v běžných potravinách a jeho cena za pětigramové balení je kolem 16 korun.

Neseženete-li čerstvý zázvor a nechceme-li používat zázvor jako "klasické koření", nebojte se vyzkoušet zázvor kandovaný. Vzniká proslazením kousků čerstvého zázvoru v cukernatém roztoku. Je velmi pikantní a uplatní se v dezertech nebo těstech. Můžete jím třeba nahradit rozinky v klasické bábovce. Za 100 g zaplatíte kolem 19 korun.

Znáte ho ze sushi
Sushi je v poslední době v módě. Na talíři dostanete jako chutnou ozdobu japonský naložený zázvor, který - nakrájený jemně na plátky - Japonci nakládají podobně jako my okurky. Seženete ho například v Tesku nebo v orientálních prodejnách, a to 50 gramové za zhruba 80 korun.

DOBA PŘÍPRAVY:
10 minut + 1-2 hodiny na vaření + aspoň 2 hodiny, případně celou noc na chlazení

Pro 4 osoby

POTŘEBUJETE:
1kg špalíčku zadního hovězího (vhodná je třeba takzvaná falešná svíčková)
1 lžíci oleje
1/4 hrnku sójové omáčky
2 lžíce dezertního vína nebo sherry
1 stroužek česneku
2 lžíce strouhaného čerstvého zázvoru
1 hvězdičku badyánu
2 lžičky přírodního cukru

1. OPEČTE MASO
Hovězí opečte ze všech stran na oleji, aby se povrch zatáhl - šťáva pak nemá možnost při vaření uniknout a maso zůstane vláčné. Poté ho vložte do hrnce s ostatními přísadami a zalijte vodou tak, aby bylo pokryté. Přiveďte k varu a zvolna povařte hodinu až dvě, dokud hovězí nezměkne.

2. NECHTE PROVONĚT
Nechte hovězí ve vývaru aspoň dvě hodiny vychladnout. Pokud mu na to dopřejete celou noc, provoní se opravdu krásně. Vývar nevylévejte, může se vám hodit jako základ polévky nebo na její dochucení.

3. PODÁVEJTE S OMÁČKOU
Nakrájejte maso na plátky; podávejte ho buď prohřáté (ve vývaru) s obvyklými přílohami, nebo při pokojové teplotě s různými omáčkami k namáčení. Skvělou volbou je meruňkové čatní podle našeho receptu: Zavařeninu (kvalitní meruňkovou) dejte do kastrůlku a opatrně prohřejte. Vmíchejte odkapané meruňky (namočené předem do teplé vody) nakrájené na tenké proužky, zázvor (zhruba 1 lžičku) a sójovou omáčku. Čatní si můžete také připravit den předem; pokud nějaké zbude, nalijte ho do sklenice, tu uzavřete a uložte do ledničky.

Připraveno ve spolupráci s:
Autor: