Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Frgály, kiščok, drkotina. Moravské kraje vydaly kulinářského průvodce

Jídlo

  7:00
BRNO - Čtyři moravské kraje vydaly nového turistického průvodce Gastronomie a folklor Moravy a Slezska. Brožura obsahuje recepty na přípravu tradičních krajových specialit a současně zve návštěvníky k jejich ochutnávce při návštěvě gastronomických nebo folklorních akcí ve Zlínském, Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Soutěž o nejlepší valašský frgál (ilustrační foto) foto: MAFRA - Luděk Ovesný

Každý kraj vybral čtyři typické zástupce regionálních jídel, které lze sestavit do čtyřchodového menu. Zlínský nabízí například k ochutnání slováckou drkotinu, valašskou kyselici, moravskou kachnu a jako dezert nabízí frgály s tvarohovou, hruškovou či makovou náplní.

Menu Moravskoslezského kraje tvoří závin z listového těsta, sladkokyselá polévka kozí brada, hlavním chodem je kančí pečeně paní nadlesní a jako dezert mohou lidí ochutnat kiščok od babičky.

PSALI JSME:

Publikace má podporovat zájem o Moravu v zahraničí. „Lidé v České republice se v nás vyznají, v zahraničí už tak ne. Značka Morava je ale ve světě vnímána,“ uvedl ke společné prezentaci regionů zlínský hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

Kraje už společně vydaly deset publikací, prezentují se společně i v zahraničí. Nová brožura vyšla v šesti jazykových mutacích. V zahraničí ji bude prezentovat vládní agentura CzechTourism. Publikace je pro veřejnost dostupná na krajských úřadech čtyř krajů a ve vybraných turistických informačních centrech.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...