Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Jídla, která do školy nepatří.‘ Výživová poradkyně rozebrala brněnský jídelníček

Jídlo

  12:45
PRAHA - Nedostatek zeleniny, slazené mléko, langoše. Poté, co se brněnská jídelna v Kounicově ulici stala terčem kritiky kvůli fotografiím pokrmů, které na Facebook umístili dva žáci, nechal server Lidovky.cz okomentovat jídelníček výživovou poradkyní.

Jídelna v Kounicově ulici fotí svá jídla. foto: Zdroj: sjkounicova.cz

„Z jídelníčku nelze dělat detailní závěry, protože nepopisuje kompletní složení jídel ani jejich přípravu. Proto jen zjednodušeně. V některé dny se na něm zelenina neobjevuje vůbec. Skoro denně mají děti slazené mléko,“ kritizuje jídelníček výživová poradkyně a odborná garantka Skutečně zdravé školy Margit Slimáková. 

Jídlo z jídelny v Kounicově vyfocené žákem Otakarem Káňou.

Ačkoli jídelna nabízí i mléko neslazené, není jasný poměr, kdo jaké pije. „Lze tedy předpokládat, že většina dětí to slazené,“ míní Slimáková. 

„Naprosto otřesná je i hrachová kaše s párkem. To je jídlo, které je těžce stravitelné a dětmi zpravidla odmítané. Za děsivé považuji langoše. Ty si spojuji s levným bufetem a do školní jídelny vůbec nepatří. Celkově se dětem dává málo zeleniny,“ pokračuje Slimáková. 

Co děti obědvají?

Pivovarský tokáň, langoše s kečupem a sýrem, balkánský hrnec, zapečená bramborová kaše s boloňskou směsí. Takové pokrmy se na jídelníčku objevují od začátku roku. U jídel není vypsané, z jakých surovin jsou připravená. 

Jídelníček brněnské jídelny v Kounicově ulici

Na jídelníčku školní jídelny v Kounicově ulici se téměř každý den objevuje slazené mléko, což vnímá jako problém i referentka pro školní stravování Anna Packová: „Slazené mléko rozhodně není dobře. Ale sladí se zase jen z toho důvodu, že podle spotřebního koše musí děti vypít určité množství. Ne všem dětem ale mléko chutná. Po této kauze budeme muset nařídit, že se mléko sladit nebude,“ řekla Packová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Spotřební koš

Školní jídelny sestavují jídelníčky pro děti podle spotřebního koše, který je ale problematický. Ačkoli uvádí, kolik má menu obsahovat masa, zeleniny a ovoce, už neuvádí druhy. Jídelny samy určují, co dělem naservírují. A tak vznikají ve stravovaní velké rozdíly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!