Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jídla, která do školy nepatří.‘ Výživová poradkyně rozebrala brněnský jídelníček

Jídlo

  12:45
PRAHA - Nedostatek zeleniny, slazené mléko, langoše. Poté, co se brněnská jídelna v Kounicově ulici stala terčem kritiky kvůli fotografiím pokrmů, které na Facebook umístili dva žáci, nechal server Lidovky.cz okomentovat jídelníček výživovou poradkyní.

Jídelna v Kounicově ulici fotí svá jídla. foto: Zdroj: sjkounicova.cz

„Z jídelníčku nelze dělat detailní závěry, protože nepopisuje kompletní složení jídel ani jejich přípravu. Proto jen zjednodušeně. V některé dny se na něm zelenina neobjevuje vůbec. Skoro denně mají děti slazené mléko,“ kritizuje jídelníček výživová poradkyně a odborná garantka Skutečně zdravé školy Margit Slimáková. 

Jídlo z jídelny v Kounicově vyfocené žákem Otakarem Káňou.

Ačkoli jídelna nabízí i mléko neslazené, není jasný poměr, kdo jaké pije. „Lze tedy předpokládat, že většina dětí to slazené,“ míní Slimáková. 

„Naprosto otřesná je i hrachová kaše s párkem. To je jídlo, které je těžce stravitelné a dětmi zpravidla odmítané. Za děsivé považuji langoše. Ty si spojuji s levným bufetem a do školní jídelny vůbec nepatří. Celkově se dětem dává málo zeleniny,“ pokračuje Slimáková. 

Co děti obědvají?

Pivovarský tokáň, langoše s kečupem a sýrem, balkánský hrnec, zapečená bramborová kaše s boloňskou směsí. Takové pokrmy se na jídelníčku objevují od začátku roku. U jídel není vypsané, z jakých surovin jsou připravená. 

Jídelníček brněnské jídelny v Kounicově ulici

Na jídelníčku školní jídelny v Kounicově ulici se téměř každý den objevuje slazené mléko, což vnímá jako problém i referentka pro školní stravování Anna Packová: „Slazené mléko rozhodně není dobře. Ale sladí se zase jen z toho důvodu, že podle spotřebního koše musí děti vypít určité množství. Ne všem dětem ale mléko chutná. Po této kauze budeme muset nařídit, že se mléko sladit nebude,“ řekla Packová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Spotřební koš

Školní jídelny sestavují jídelníčky pro děti podle spotřebního koše, který je ale problematický. Ačkoli uvádí, kolik má menu obsahovat masa, zeleniny a ovoce, už neuvádí druhy. Jídelny samy určují, co dělem naservírují. A tak vznikají ve stravovaní velké rozdíly.


Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat