11. března 2015 12:45 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

‚Jídla, která do školy nepatří.‘ Výživová poradkyně rozebrala brněnský jídelníček

Jídelna v Kounicově ulici fotí svá jídla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídelna v Kounicově ulici fotí svá jídla. | foto: Zdroj: sjkounicova.cz

PRAHA Nedostatek zeleniny, slazené mléko, langoše. Poté, co se brněnská jídelna v Kounicově ulici stala terčem kritiky kvůli fotografiím pokrmů, které na Facebook umístili dva žáci, nechal server Lidovky.cz okomentovat jídelníček výživovou poradkyní.

„Z jídelníčku nelze dělat detailní závěry, protože nepopisuje kompletní složení jídel ani jejich přípravu. Proto jen zjednodušeně. V některé dny se na něm zelenina neobjevuje vůbec. Skoro denně mají děti slazené mléko,“ kritizuje jídelníček výživová poradkyně a odborná garantka Skutečně zdravé školy Margit Slimáková. 

Jídlo z jídelny v Kounicově vyfocené žákem Otakarem Káňou.

Ačkoli jídelna nabízí i mléko neslazené, není jasný poměr, kdo jaké pije. „Lze tedy předpokládat, že většina dětí to slazené,“ míní Slimáková. 

„Naprosto otřesná je i hrachová kaše s párkem. To je jídlo, které je těžce stravitelné a dětmi zpravidla odmítané. Za děsivé považuji langoše. Ty si spojuji s levným bufetem a do školní jídelny vůbec nepatří. Celkově se dětem dává málo zeleniny,“ pokračuje Slimáková. 

Co děti obědvají?

Pivovarský tokáň, langoše s kečupem a sýrem, balkánský hrnec, zapečená bramborová kaše s boloňskou směsí. Takové pokrmy se na jídelníčku objevují od začátku roku. U jídel není vypsané, z jakých surovin jsou připravená. 

Jídelníček brněnské jídelny v Kounicově ulici

Na jídelníčku školní jídelny v Kounicově ulici se téměř každý den objevuje slazené mléko, což vnímá jako problém i referentka pro školní stravování Anna Packová: „Slazené mléko rozhodně není dobře. Ale sladí se zase jen z toho důvodu, že podle spotřebního koše musí děti vypít určité množství. Ne všem dětem ale mléko chutná. Po této kauze budeme muset nařídit, že se mléko sladit nebude,“ řekla Packová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Spotřební koš

Školní jídelny sestavují jídelníčky pro děti podle spotřebního koše, který je ale problematický. Ačkoli uvádí, kolik má menu obsahovat masa, zeleniny a ovoce, už neuvádí druhy. Jídelny samy určují, co dělem naservírují. A tak vznikají ve stravovaní velké rozdíly.


apeAlena Pecháčková
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.