Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotky byly upravené. Jídla bych s chutí snědla, říká úřednice

Jídlo

  12:02
Dva žáci ze základní školy začali na Facebooku zveřejňovat fotky jídel ze školní jídelny v Kounicově ulici v Brně. Vedoucí jídelny se brání, že jsou fotky zmanipulované. Zastání teď našla i u referentky pro školní stravování Anny Packové z brněnského magistrátu. „Fotografie, které se na internetu objevily, jsou upravené. Rozhodně ta s omáčkou, hráškem a knedlíky. Na té například chybí pečená kotleta,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jídlo z jídelny v Kounicově vyfocené žákem Otakarem Káňou. foto: Reprofoto

Lidovky.cz: Několik žáků umístilo na Facebook fotografie jídel ze školní jídelny v Kounicově ulici. Vedoucí jídelny ale jejich pravost popřela a tvrdí, že jsou upravované. Souhlasíte s ní?
S paní Machálkovou souhlasím. Fotografie, které se na internetu objevily, jsou upravené. Rozhodně ta s omáčkou, hráškem a knedlíky. Na té například chybí pečená kotleta. Chlapec, který na internet fotografii umístil, byl navíc za posledních 14 dní v únoru na obědě pouze jednou. Takže netuším, jak by je mohl vyfotografovat. Jídla, která byla rozvrtaná takovým způsobem? Snad každý pochopí, že kuchařka nemá čas dělat fontánu z pórku či kečupová srdíčka. Může se stát, že některá z porcí nebude ideálně krásná, ale v tom množství mi to nepřijde divné. Na těch jídlech není nic špatného. Z hlediska výživářského je lepší, když bude hrášek jako příloha, ne že z něj bude omáčka. Jenže v takovém případě by pravděpodobně skončil v koši. To je prostě fakt. 

Lidovky.cz: Jak budete problém řešit?
Mluvila jsem s vedoucí jídelny a diskutovala s ní na toto téma. Omáčky se prý vaří především na přání dětí. Tak jim jídla více chutnají. Jistě, samotný hrášek, pečené maso a příloha vypadá lépe. Ale opakuji, na devadesát procent to skončí v koši. Že bramborová kaše lepí? To je přece normální. Je z brambor a ty obsahují škrob. 

Fotografie jídla

Brněnská jídelna v Kounicově ulici se stala terčem kritiky poté, co dva žáci základní školy začali umisťovat fotky nevábně vypadajících jídel na Facebook. Případ chce nyní šetřit Česká školní inspekce. Šéfka jídelny se ale brání. 

Lidovky.cz: Na jídelníčku jídelny se poměrně často objevuje slazené mléko. To není problém?
Slazené mléko rozhodně není dobře. Ale sladí se zase jen z toho důvodu, že podle spotřebního koše, musí děti vypít určité množství. Ne všem dětem ale mléko chutná. Po této kauze budeme muset nařídit, že se mléko sladit nebude, zelenina se bude podávat pouze restovaná, k tomu příloha, maso. Sladké dvakrát za měsíc. Myslím, že problém jídelny v Kounicově ulici vznikl proto, že se kuchařky snažily vyhovět tomu, co chutná dětem.

Lidovky.cz: Nemyslíte si, že je spotřební koš problematický?
O spotřebním koši se mluví jako o brzdě pokroku. Myslím, že to tak není. Přirovnám ho ke kolejím. Spotřební koš dává deset kolejí, které jsou základním prvkem pro sestavu jídelníčku. Ale co do vlaku na koleji naložíte, to už nikdo neomezuje. Máte tam maso, zeleninu, ovoce. Ale jaké druhy tam dáte? Škála je široká. Jedinou chybou je, že neobsahuje obiloviny. Ale ty se v kuchyních dnes už běžně používají ve velkém. 

Lidovky.cz: A není problémem právě to, že není ve spotřebním koši specifikováno jasněji, které druhy zeleniny by měly děti konzumovat? 
Nemyslím si. To už je pak na jednotlivých jídelnách. Záleží na tom, jak komunikují se strávníky, a jestli se jim snaží vyhovět v tom, co jim chutná. Jediným problémem je mléko v mateřských školkách. Problém tkví v tom, že je teď proti mléku vyvinut tlak. Od odborníků i rádoby odborníků. Takže maminky a potažmo děti mohou mléko odmítat.

Lidovky.cz: Snědla byste některý z pokrmů, které jsou na fotografiích žáků? 
Samozřejmě. Absolutně bych s tím neměla problém. Možná, že nejsem příklad klasického strávníka, ale jsem z generace, která si jídla váží. A nejsem vybíravá, ale to je mimo. Vím, že když se vaří v kuchyni, kde se navaří tisíce porcí, tak jídlo ne pokaždé vypadá nádherně. A hlavně, když ho ještě převezete přes půl města. V takovém množství je schopen vařit málokdo. Chtěla bych vidět kuchaře z televize, jak by to zvládli. Jediný snad pan Pohlreich, který mimochodem v jídelně byl a sám řekl, že jídla nejsou chuťově špatná. Problém někdy může být, že děti jídlo neznají nebo jim nechutná jedna ze surovin. Je dokázáno, že dítě musí jídlo ochutnat jedenáckrát, než si na něj zvykne. 

Lidovky.cz: Zaznamenal jste nějaké stížnosti na jídelnu v Kounicově ulici už v minulosti?
Jediná stížnost, kterou jsem zaznamenala, přišla před třemi lety. Děti si stěžovaly na to, že jim nechutná jídlo, že není dobré. V té době jsme začali provádět neohlášené kontroly častěji. Ale žádné z jídel nebylo problematické. Jediné, co jsem komentovala, bylo právě sladké mléko.

Lidovky.cz: Jak často se v jídelnách provádí kontroly? A oznamují se jídelnám předem?
Kontroly z České školní inspekce či hygieny se hlásí dopředu. Pokud ale přijde stížnost na chutnost jídla, vyrážíme ji zkontrolovat, aniž bychom to dopředu hlásili. 

Kontroly České školní inspekce

Ve školním roce 2013/2014 proběhla kontrola školního stravování u 326 subjektů. V letošním roce bylo zatím 331 kontrol.

Nejčastější prohřešky školních jídelen podle inspektorů:

  • Nesledování výživových hodnot nabízených pokrmů
  • Nevěnování dostatečné pozornosti spotřebě cukrů a tuků
  • Rozsah poskytovaných služeb, případně jejich kvalita v některých případech neodpovídá požadavkům vyhlášky o školním stravování
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!