130 let
Luštěniny - ilustrační foto.

Luštěniny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Návrat ke kořenům. Kanadský šéfkuchař objevuje kouzlo tamní kuchyně

Jídlo
  •   14:00
OTTAWA - Jeden šéfkuchař z kanadské provincie Québec, který ovšem žije v Ottawě, se pustil do odhalování kořenů kanadské kuchyně a populární hrachové polévky. Přispívá tak svým dílem k oslavám roku francouzského objevitele Samuela de Champlaina, který před 400 lety připlul se zásobami potravin v podpalubí svých korábů k řece des Outaouais, jejíž anglické jméno Ottawa je rovněž jménem kanadské metropole.

Kanadské kuchyni ale jen stěží porozumíme, neboť se inspirovala vlivy po sobě následujících vln imigrace. Šéfkuchař Marc Miron se vydal na pouť proti času a zjistil, že slavný mořeplavec a otec Nové Francie tam přinesl hrachovou polévku vařenou po kanadsku na bázi sušeného hrachu, sušeného vepřového a aromatických bylinek.

"Když připluli do Kanady, nevěděli, co je tam čeká, a tak měly koráby plné sušených fazolí, uzenin, solených ryb a dalších potravin, které se snadno skladují," říká Miron. "Právě to utvářelo počátky kanadské kuchyně spolu se silným francouzským vlivem," dodává.

Kanadskou kuchyni však ovlivnily také přátelské vztahy, které mořeplavec navázal s Indiány. "Lidé, s nimiž se setkal, rovněž ovlivnili to, co jedl," zdůrazňuje šéfkuchař, který dvacet let pracoval jako šéf kuchyně hotelového řetězce Four Seasons. V roce 2007 se vrátil do rodného města, otevřel si tam obchod a dává rovněž lekce vaření.

Jakmile Samuel de Champlain přijel do Kanady, nahradil sušené ryby zvěřinou, zajícem či sobem. "Na lov musel chodit s místním obyvatelstvem," soudí Miron. Původní obyvatelé tehdy také jedli bobule všeho druhu, což podle Mirona vysvětluje původ mandlového dortu s ovocem, který je v Kanadě velmi rozšířený.

Zvláštnosti gastronomie ze 17. století

Před šéfkuchařem, který se chtěl svým způsobem zúčastnit oslav výročí Champlainova připlutí, tak stál těžký úkol: pátrat po zvláštnostech gastronomie ze 17. století.

"Moderní francouzská kuchyně ve skutečnosti začala kolem roku 1800 díky takovým kuchařům, jako byl Marie-Antoine Car?me (Talleyrandův kuchař), Auguste Escoffier a další, kdy všichni velcí kuchaři začali své recepty zaznamenávat. Je obtížné najít nějaké recepty z doby předtím," prohlašuje Miron.

Marc Miron se ponořil do historické literatury, aby odsud mohl čerpat všechny odkazy týkající se starých pokrmů a pak je srovnávat s recepty předávanými z generace na generaci.

Kuchyně tvoří silné pojítko se starými časy, ale je také fantastickým průvodcem po cizích kulturách. "Když cestujete, dozvíte se víc o místní kultuře na tržištích, než byste se dozvěděli v supermarketech," poznamenal Miron.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK