24. září 2019 5:42 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Královny ukrajinské kuchyně. Ochutnejte soljanku, okrošku nebo kuřecí vývar

Opět boršč na jiný způsob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opět boršč na jiný způsob. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

KYJEV Prakticky každý, kdo se vrátí z cest po Ukrajině, básní o tamním jídle. Na Ukrajině nezáleží, zda se vydáte do nejlevnější jídelny či luxusní restaurace. Jídlo zde chutná naprosto fantasticky, ať už stojí třicet korun nebo tři stovky. Nalézt zde takové, které by bylo špatné, je spíše a naštěstí vzácnou výjimkou.

Za ochutnání stojí šašlik, varenyky s třešněmi, čebureky, plov, ale také řada polévek. Ačkoli vám místní k některým řeknou, že nejsou tradičně ukrajinské, nýbrž ruské či gruzínské, pravdou je, že na Ukrajině patřičně zdomácněly a k ochutnání jsou v podstatě kdekoliv, kde se vaří. A byla by škoda je při návštěvě této země ignorovat.

Soljanka
Jedna z těch, o které se mluví jako o ruské. Ukrajinci si na ní však velmi rádi a často pochutnávají. Soljanka je hustá polévka, která se skládá ze směsice kusů masa, klobásy či salámu, oliv a nakládaných okurek. Velmi často se podává se smetanou a s kouskem citronu, který jí dodává kyselou chuť. Někdy lze dokonce narazit i na soljanku se švestkami. Je to přesně ten typ polévky, do které se toho hodně schová a podle toho vypadají různé recepty různých kuchařek a kuchařů.

Soljanka.

Okroška
Polévka, která vás hned na první dobrou překvapí tím, že je studená. Má bílou smetanovou barvu díky bílému kvasu, který se na její přípravu používá. Dozdobena bývá koprem. Někdy se podává s vařeným vejcem, ale není to pravidlem. Do polévky se typicky přidává nakládaná okurka, ředkvička a maso (včetně ryb) nebo salám. Opět záleží na receptu.

Jazma.

Kuřecí vývar
Nejspíš si řeknete, proč byste měli kdekoli v cizině ochutnávat kuřecí vývar, který se v Česku dělá velmi často. Pravdou ovšem je, že kuřecí vývar mívá na Ukrajině výraznou chuť, mnohem výraznější než je tomu u nás. Vývar typicky obsahuje kousky masa, někdy dokonce i kost s masem nebo kuřecí knedlíčky. Chybět pak nesmí vařené vejce. Většinou nechybí ani vařená mrkev nebo vlasové nudle.

Vývar.


Boršč

Nejspíš úplně první jídlo, které kohokoli napadne v souvislosti s Ukrajinou a Ruskem. Boršč je možné si dát v několika variantách. Nejprve klasický červený, který se vaří z červené řepy, a za druhé zelený boršč. Pokud si tedy budete boršč objednávat, je dobré dávat pozor na to, zda se nejedná právě o ten zelený, který postrádá chuť vařené řepy. Boršč si můžete objednat také ve variantě s masem nebo bez, ukazatelem toho, zda bude vegetariánský, je typicky cena. Dalšími přísadami jsou zelí a fazole. Boršč se pak podává se smetanou, koprem (popř. dalšími zelenými bylinkami) a tzv. pampuškami. Tedy pečivem, který svým tvarem připomíná dukátové buchtičky. Na některých místech máte možnost výběru mezi klasickými pampuškami a pampuškami s česnekem.

Boršč.

Charčo
Hustá masová polévka s rýží, u které máte pocit, že hlavní chod už je na stole. Připravuje se z hovězího masa, směsice koření a zeleniny. Charčo je tradiční gruzínská polévka, o které se říká, že se vyznačuje ostrou chutí. To ale na Ukrajině nebývá úplně pravidlem. Stejně jako další polévky se podává se lžící smetany.

Boršč bývá servírován spolu se smetanou.
Na jihovýchodě jsme již narazili na boršč bez řepy.

Velmi často se na jídelníčku objevuje také hrachová polévka, polévka s knedlíčky (tzv. frikadelkami) či houbová.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...