Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naučte jíst děti lépe. Zkuste recepty světoznámého Jamieho Olivera

Jídlo

  10:35
PRAHA - Více zeleniny, ovoce a čerstvých surovin. Po celém světě probíhá v pátek Food Revolution Day (Světový den boje za lepší stravování dětí). V Česku se do něj zapojuje Skutečně zdravá škola . Ve školách se bude vařit podle receptů Jamieho Olivera a dvojice zpěvaček Mateřská.com pří této příležitosti složila Skutečně zdravou hitovku, do které přizvala mnoho známých osobností.

Školní jídelna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Světový den boje za lepší stravování dětí oslavuje kvalitní, čerstvé a opravdové jídlo. Den je spojený s aktivitami, které mají především dětem ukázat důležitost kvalitního stravování, nadchnout je pro dobré jídlo a přesvědčit i rodiče, že má význam se jídlu věnovat.

Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám, v rámci kterého se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování.

“Oslovili jsme všech více než 130 škol přihlášených do programu Skutečně zdravá škola, aby se zapojily a pomohly tuto myšlenku propagovat s námi. Každý rok Jamie Oliver, zakladatel hnutí Food Revolution Day, zveřejňuje zdravé recepty, které zvládnou i děti, letos včetně snídaní bez cukru. My jsme školy vyzvali, aby podle těchto receptů 20. května připravily snídani a natočily klip, který pak pošleme na sociální sítě a Jamiemu do Londýna,” vysvětluje Margit Slimáková, spoluzakladatelka Skutečně zdravé školy a ambasadorka Jamie Olivera v Česku.

Zdravý hit

“Zároveň jsme se pustili do tvorby vlastního klipu. Po vzoru Jamieho jsme se spojili se známými osobnostmi v čele s Lenou Yellow a Bárou Vaculíkovou alias Mateřská.com, které pro nás natočily píseň oslavující kvalitní školní stravování. Se známými osobnostmi, muzikanty, kuchaři a dětmi z našich škol vytvořily úžasný videoklip. Věřím, že se z něj stane hit, a tak pomůže propagaci kvalitního školního stravování,” vysvětluje Margit Slimáková.

V klipu účinkují známé osobnosti jako Jan Budař, Simona Babčáková, Honza Dolanský, Martha Issová, Lejla Abbasová, Kristýna Boková, Milan Cais a Mardoša z Tata Bojs, kuchař Martin Škoda, youtuber Kovy a další.

Oficiální videoklip k písni Skutečně zdravá škola bude představen v pátek v Praze na lodi Cargo Gallery, kde proběhne happening k příležitosti Food Revolution Day. Akce začíná v půl páté a vstupné je dobrovolné.

Recept Jamieho Olivera na podporu Food Revolution Day

Ingredience: olej rostlinný, cibule loupaná, cuketa, dýně, žampiony, paprika červená, květák

Na kari omáčku: čočka červená, cibule loupaná, mrkev loupaná, paprika červená, Olej rostlinný, česnek, zázvor, bylinky koriandr only stalk, koriandr mletý, skořice mletá, paprika mletá, kmín mletý, kurkuma mletá, Garam Masala, rajčata loupaná, voda, kokosové mléko, sůl

Postup: Umyjte čočku a vložte do hrnce se studenou vodou. Přiveďte k varu a vařte do změknutí. V kuchyňském robotu nasekejte veškerou zeleninu. Na pánvi si rozehřejte olej, přidejte směs koření a za stálého míchání smažte 2 až 3 minuty. Přidejte nasekanou zeleninu a restujte 5 minut. Přidejte oloupaná rajčata, vodu a uvařenou čočku a nechte 30 minut dusit. Přidejte kokosové mléko, přiveďte k varu a promíchejte.

Dokončení kari omáčky

Rozpálíme pánev s olejem, přidáme cibuli, necháme orestovat a přidáme houby a papriky. Restujte doměkka, přidejte cuketu a půlku soli. Přidejte zbytek zeleniny a zalijte kari omáčkou. Jakmile zelenina změkne, kari je připraveno. Dochutíme solí.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.