130 let
V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz. | foto: Vojtěch Šereda, Lidovky.cz

OBRAZEM: Jak chutná červ? V zoo se podávaly hmyzí speciality

Jídlo
  •   15:57
PRAHA - Pikantní tyčinky se sušenými potemníky, světlý i tmavý chléb s hmyzem, lázeňské oplatky s moučnými červy, makovec se stejnou přísadou i osolené červíky čerstvě upražené na oleji na pánvi před očima strávníků, takové menu dnes nabízelo informační centrum pražské zoo.

Ochutnávka ne zcela běžných pokrmů byla na programu Dne hmyzožravců, na němž zoo představila své obyvatele živící se hmyzem. Zájem o neobvyklé speciality měli dospělí, děti i zahraniční turisté.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chutná to jako ančovičky," uznale hodnotil chuť opečené larvy jeden z mladých degustátorů. "Ba ne, spíš jako křupky, dost bez chuti," oponovala jeho společnice. S úsměvem a mastnými bradami odcházely i děti předškolního věku.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

"Já osobně mám nejradši kukly moučných červů, protože pěkně osolené chutnají jako mandličky," řekla Marie Borkovcová z Mendelovy univerzity v Brně, která pokrmy připravila. Kromě moučných červů a cvrčků se ve zverimexech dají koupit i sarančata. "I některé druhy švábů, ale to už musí být opravdový 'fajnšmekr', aby si je objednal," míní.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

Borkovcová uspořádala také přednášku, kde se o pojídání hmyzu - entomofágii - lidé mohli dozvědět vše podstatné. Třeba to, že hmyz se dá jíst ve všech stadiích vývoje, tedy kukly, larvy i dospělci, a že se dá připravovat na slano i na sladko.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

Podle Borkovcové není pojídání hmyzu jen módní záležitostí pro hledače neobvyklých zážitků. Již 90 let stará česká kuchařka například uvádí recept na polévku z chroustů, jistě dobře známou Jírovi z Maršova a dalším aktérům známého kresleného vtipu Vladimíra Jiránka.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

"Někteří senioři vzpomínají na pochoutku svých prarodičů, kteří si nechávali uzrát na skříni sýr. Zralý prý byl až tehdy, když v něm lezli červi, a jedl se i s nimi," uvedla Borkovcová.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

Vědkyně potravinám připravovaným z hmyzu věští velkou budoucnost. Nejde ani tak o zmíněné pikantní pokrmy, hmyz je však ideálním materiálem pro přípravu takzvaných funkčních potravin. Ty lékaři doporučují pro předcházení nemocem a snižování rizika zdravotních problémů; jsou totiž obohaceny o látky zdraví prospěšné, nebo z nich jsou naopak nežádoucí složky odstraněny.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

"Hmyzí potrava se dá cíleně připravit v takovém složení, jaké potřebujeme pro léčení některých nemocí," potvrzuje Borkovcová. Hmyz určený ke konzumaci lze krmit třeba mrkví či potravou obsahující železo; potom i hmyzí tělíčka budou obsahovat více těchto látek. "Bude to obsahovat v biologické formě, která je pro organismus lépe přijatelná než uměle vyrobená," prohlásila.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

Zájem o hmyzí potraviny mají i odborníci na výživu sportovců. "Zaznamenali jsme zájem z fitcenter, kde dělají bílkovinné koncentráty. Hmyzí bílkoviny jsou opravdu kvalitní, srovnatelné s kuřecím i rybím masem," vysvětlila vědkyně.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

Kromě kvalitního obsahu ve prospěch hmyzu mluví i nízká cena. "Když si uděláme z ruky mističku a zaplníme ji hmyzem, bude v něm úplně všechno, co náš organismus na den potřebuje. To znamená všechny potřebné bílkoviny, sacharidy i tuky, a to kvalitní," tvrdí Borkovcová. Takové množství hmyzu zakoupené ve zverimexech přijde asi na dvacetikorunu.

V pražské ZOO mohli lidé ochutnat hmyz.

Uspokojení zájmu odborníků, pacientů a sportovců o potravu z hmyzu však podle Borkovcové zatím brání legislativa, Evropská unie totiž dosud nemá zákonem ošetřen odchov, zpracování a prodej hmyzu.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz