20. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pardubická výstava představí kavárny a cukrárny první republiky

Na zámku v Pardubicích byla zahájena výstava s názvem Kavárny a cukrárny, fenomén společenského života | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zámku v Pardubicích byla zahájena výstava s názvem Kavárny a cukrárny, fenomén společenského života | foto: ČTK

PARDUBICE Na zámku v Pardubicích byla zahájena výstava s názvem Kavárny a cukrárny, fenomén společenského života.

Návštěvníkům představí předměty spjaté se světem cukráren a kaváren z přelomu 20. a 30. let 20. století. Mohou také nahlédnout do tajemství cukrářské výroby, což umožní diorama prvorepublikové cukrářské dílny.

PSALI JSME:


Podle Jitka Rychlíkové, ředitelky Východočeského muzea v Pardubicích, které výstavu připravilo, má svět cukráren a kaváren společné prvky, ale v mnohém se liší. "Kavárníci a cukráři patřili k živnostem, které zažily největší rozvoj koncem 19. století a posléze v období první republiky. Obě živnosti si vzájemně konkurovaly a vytvořily kolem sebe specifickou kulturu, která nepřestává okouzlovat svébytnou atmosférou," uvedla Rychlíková.

Na zámku v Pardubicích byla zahájena výstava s názvem Kavárny a cukrárny, fenomén společenského života

Na výstavě lze vidět například cukrářské stroje nebo velkou kolekci mlýnků na kávu a dobového porcelánu. Mnoho vystavených exponátů má přímou vazbu na historii kavárenského a cukrárenského prostředí v Pardubicích. Zajímavostí je také model třípatrové budovy čokoládovny se všemi maketami strojů a zařízení. Návštěvníci si také prohlédnou desítky originálních zákusků vytvořených podle dobových cukrářských knih.

Do světa exotických dálek a minulých časů návštěvníky zavede diorama orientální kavárny a koloniálního obchodu s dříve vzácnými pochutinami ze zámoří. Součástí výstavy je i soubor fotografií Jiřího Sýkory, které představí kávu od zasazeného zrnka po voňavý mok v šálku.

Výstavu doprovodí další akce

Výstavu, která trvá do 24. března, doprovodí další akce - ochutnávky, tvůrčí dílny či přednášky. Zájemci si budou moci vyzkoušet tvorbu marcipánových figurek a pod vedením profesionální cukrářky nazdobit dort a další cukroví.

Lidovky.cz, ČTK