Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Cukrárny a čokoláda. Muzeum v Olomouci provoněly sladkosti

Vlastivědné muzeum v Olomouci představilo výstavu o historii cukrářství a cukrovinek. Výstava se rovněž zaměřuje na cukrárny a továrny na výrobu cukrovinek a čokolády v Olomouci v období první republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastivědné muzeum v Olomouci představilo výstavu o historii cukrářství a cukrovinek. Výstava se rovněž zaměřuje na cukrárny a továrny na výrobu cukrovinek a čokolády v Olomouci v období první republiky. | foto: ČTK

OLOMOUC Perníkové či bonbonové městečko, marcipánové cukrovinky a další sladké dobroty mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci na výstavě Historické cukrárny.

Vedle informací o původu cukrovinek a jejich výrobě se výstava zaměřuje na cukrárny a továrny na výrobu cukrovinek a čokolády v Olomouci v období první republiky. K unikátům patří například sladové bonbony z produkce továrny Zora ze 40. let minulého století, řekla novinářům kurátorka výstavy Hana Jakůbková.

Výstava

Výstava potrvá do 20. ledna. Ve čtvrtek 6. prosince čeká na děti a jejich rodiče výtvarná dílna zaměřená na modelování marcipánových ozdob.

Muzeum zčásti převzalo výstavu od brněnské společnosti Letohrádek Mitrovských a doplnilo ji o exponáty ze svých sbírek či soukromých sběratelů. Důraz přitom kladlo na představení cukráren a produkce cukrovinek v Olomouci v prvorepublikovém období.

"Olomouc tehdy byla městem slavných cukráren, existovalo zde i šest velkých továren na výrobu cukrovinek a čokolády, jako byla například Zora, Union, Mikšovský, F. Deutsch - Olfedo či Toko," uvedla Jakůbková.

Vlastivědné muzeum v Olomouci představilo výstavu o historii cukrářství a cukrovinek. Výstava se rovněž zaměřuje na cukrárny a továrny na výrobu cukrovinek a čokolády v Olomouci v období první republiky.

Kromě továrních podniků působilo ve městě také relativně velké množství drobných cukrářů živnostníků, kteří se od roku 1922 sdružovali v takzvaném Společenstvu cukrářů, perníkářů, voskařů, čokoládovníků, koláčníků, mandoletářů a výrobců kandit. "Konkurence byla tvrdá, každý se zaměřoval na svoji specialitu. Největší věhlas měla cukrárna Jaroslava Dejmala na ulici 28. října. Jejímu majiteli se podařilo zařadit mezi špičky prvorepublikového cukrářského řemesla a se svými výrobky slavil úspěch i na světových výstavách. Cukrárnu navštěvovali například herci Oldřich Nový a Slávka Budínová, k nejváženějším zákaznicím patřila manželka prezidenta Hana Benešová," uvedla kurátorka.

Na výstavě jsou vystaveny například dózy od bonbonů, krabičky od bonboniér, pomůcky cukrářů, formy na čokoládu či bonbony i cukrovinky. Návštěvníci mohou nahlédnout do interiéru historické cukrárny, dozví se informace o čokoládě, marcipánu či lízátkách.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!